Mooncake (Ay Pastası)

, GIA

Mooncake (ay keki – ay pastası), şu 30 senelik hayatımda iki farklı ülkede iki kere (hatta bu postu yazdıktan sonra üç oldu) tesadüf ettiğim birşey oldu:) Dolayısıyla, burada yer bulmayı haketti. Çin’de, Mid-Autumn Festival (Sonbahar Ortası Festivali)’i, aynı zamanda Moon Festival (Ay Festivali) olarak da biliniyor. Vietnamlılar da bu festivali kutluyorlar. Çin takvimine göre belirlenmiş bir tarih esas alınıyor ve festival Eylül sonu – Ekim başı gerçekleşiyor. Bu tarih, güneş takvimindeki sonbahar ekinoksunun paralel olduğu tarihmiş. Bizim anlayacağımız dilde: ayın tamamını, yani en yuvarlak halni görebildiğimiz tarih. Bu festivalin geleneksel yiyeceği ise mooncakeler.

Festival boyunca, arkadaşlar birbirlerine bu keklerden verirlermiş, aile toplantılarında bu keklerden yenirmiş. Ben bunları göremedim tabii, ama gittiğim tarihlerin rastgelmesinden ötürü, her yer bu keklerle doluydu. Çin’de gittiğim konferansın gala yemeğinde, hepimizin tabağına paketlenmiş birer tane bırakmışlardı. Koca bir cam kavanozun içi de yine mooncake doluydu. O zaman bu keklerin ne kadar özel olabileceğini farkedememiştim. Singapur’da ise, mooncakelerin harika kutular içinde ve çok yüksek fiyatlara satıldığını gördüm. Yüksek derken, tanesi 15-20 TL civarı. Klasik bir mooncake’in çapı 10 cm ve 4-5 cm kalınlığında. Dıştan sert gözüksede, içinde yumuşak bir dolgu malzemesi var. Genelde lotus tohumu ile yaptıkları bir ezme ile dolduruyorlar. Yanında Çin çayı ile birlikte yiyorlar.

Mooncake, ay pastası

Bir alışveriş merkezinin alt katında, sırf mooncake satan ufak bir pazar alanıyla karşılaştık. Ünlü pastaneler çeşit çeşit yapıp, rengarenk paketlerde satıyorlardı. Hepsinin de önünde tadımlık parçalar vardı. Bir çoğunun içeriğini anlamasam da, siyah fasülye ezmesinden oluşanı farkedebildim. Değişik bir tat, bizim çok alışık olduğumuz gibi değil. Ama formu, kıvamı ve sunumu oldukça güzeldi.

Pin It

3 yorum

  • Fasulye ezmesine biraz bal konulduğu zaman kestane tadı veriyor aslında.Doğrusu tarifini de merak ettim.Sevgiler:)

  • çok enteresan ve çok güzel görünüyor. hatta şahane :) sevgiler

  • tadını çok merak ettim

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Limoncello tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Tchibo Mutfağınızda...
Kabaklı Patatesli Kek tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
Mocha Frappuccino tarifi
Mücver tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers