Saray Helvası tarifi

, GIA

Bu da herhalde, literatürdeki en kalorili tatlılardan biri olsa gerek. Şu malzemelere baksanıza… Ama sadece bir parça bile, insanı kıvamıyla doyuruyor. Çok güzel gerçekten. Koyduğunuz kabı daha küçük tutarsanız, daha kalın helva dilimleriniz olur. Kabı büyük tutup, ölçüleri iki katına çıkarın, asla demeyeceğim:) Belki başka bir sitede olsaydık, olabilirdi… Annemin çok eski bir tarifi kendisi. İrmik helvası ve un helvasından sonra, helvaları üçleyelim istedim.

Malzemeler:

– 250 gram tereyağ / margarin (veya ikisinin karışımı)
– 500 gram un (4 su bardağı)
– 500 gram toz şeker (3 su bardağından bir parmak eksik)

Not: Toz şeker yerine pudra şekeri de kullanabilirsiniz. Hatta daha bile güzel olur. Bazen toz şeker iyice erimeyebiliyor, o zaman ağza tıkır tıkır geliyor. Beni hiç rahatsız etmese, hatta hoşuma gitse de, çoğunluk bundan hoşlanmıyor. O yüzden kullanacağınız şekeri, mutfak robotundan biraz geçirip pudra şekeri kıvamına getirebilirsiniz. Veya hazır pudra şekeri kullanabilirsiniz.

Unu tencereye koyup, en kısık ateşte uzun uzun kavurun. (Sürekli başında durmanıza gerek yok, gidip gelip karıştırabilirsiniz.)Unu kavurmaktaki maksat, un kokusunu kaybetmek. Yoksa, unun renginin değişmemesi gerekiyor.

Un kavrulduktan sonra, içine yağı ekleyin. Yağ erirken karıştırın. Biraz sonra da şekeri ekleyin. Bu sırada altı çok kısık şekilde açık kalabilir. Ama bir süre sonra kapayın ki, unun rengi sararmasın. Şeker iyice eriyinceye kadar, eze eze yedirin. Şeker erimezse, ağzınıza çıtır çıtır gelebilir.

Saray helvasını bir kaba, iyice bastıra bastıra döşeyin.  Ardından, baklava dilimleri halinde kesin. Bizim gibi tırtıklı bıçak kullanmazsanız, belki daha hoş bir görüntü elde edersiniz:) Üzerini streç filmle kapatarak buzdolabında en az birkaç saat dinlendirin.

Not: Sırf tereyağ kullanıldığında, bayağı ağır oluyor, ama tabii ki güzel kokuyor. Yine de bir sürü insana çok gelebilir. Yağ seçimini size bırakıyorum. Ne kullanırsanız kullanın, bu oldukça ağır bir tatlı. İrmik veya un helvasından çok daha ağır bence. Zaten o yüzden ufak dilimler halinde yeniyor. Bunu göze alarak yapın, sonra hayal kırıklığı yaşamayın.

Pin It

37 yorum

  • Hayran kaldım, çok şahane tarifler.

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Dondurma Külahı tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
Soğanlı Yumurta tarifi (Saray Usulü)
Mocha Frappuccino tarifi
Fırında Sosis ve Patates tarifi
Supangleli Kek tarifi
Kabaklı Patatesli Kek tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers