Bir haftalık sebze/salata hazırlığı

, GIA

meyve sebze hazirliği

Salatayı çok seviyoruz, ama akşamları yıkayıp, kurulayıp hazırlaması gözümde çok büyüyordu. Son iki aydır edindiğim alışkanlıkla, artık bir haftalık salata malzemesini hafta sonu hazırlayıp, buzdolabına koyuyorum. Biraz zahmetli oluyor, ama bir hafta boyunca bana çok yardımcı oluyor, mutfağa girmeyi daha zevkli hale getiriyor. Tabii hazırlıktan önce alışverişe gitmek gerekiyor. Ben Cumartesi günleri Feriköy’de kurulan organik pazara gidiyorum. Meyve ve sebzeyi oradan alıyorum. Bazen yumurtayı da. O gün pazarda olan mevsim sebzeleri arasından seçiyorum, ama varsa mutlaka aldığım şeyler: Maydanoz, dereotu, kıvırcık, semizotu, taze soğan, her çeşit biber, domates, salatalık. Her birini sirkeli suda bekletmek suretiyle yıkıyorum, salata kurutucusunda kurutuyorum, ardından iyice kurusunlar diye biraz da mutfak havluları üzerinde bırakıyorum. Hepsini ayrı ayrı içine kağıt havlu serdiğim kilitli mutfak kaplarına koyarak buzdolabına kaldırıyorum. Maydanoz ve dereotunu kilitli buzdolabı poşetlerine koyuyorum. Bir hafta firesiz dayanıyorlar. (Salatalık bunlar içinde en hassas olanı, salatalıklar 3-4 günden sonra biraz nemlenebiliyor.) Böylece her akşam üşenmeden salata yapıyorum. Bununla kalmıyor, öğlenleri işe de yemek götürebilmeye başladım.

meyve-sebze-hazirligi-2

Evet, bir yarım günümü alıyor, eziyetli bir iş; ama bence bir haftalık rahatlık, çeşitlik ve düzgün beslenmeye değer. Bütün o piyazlar, salatalar bunların eseri…

Not: Nane sirkeli suya dayanmıyor. İki kere denedim, ikisinde de simsiyah oldular. Nane aldıysam, sirkeli suda bekletmeden doğrudan yıkıyorum.

Pin It

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Nanaimo Bar tarifi
İrmik Helvası tarifi
Çiğ Besin Diyetinde 1. Gün
Un (Yalancı İşkembe) Çorbası tarifi
Dünyanın en pahalı 5 çikolatası
Evde margarita nasıl yapılır?
Dukan Diyeti 2. Evresi Örnek Menü - 1
Kıymayı buzlukta küçük parçalar halinde saklamak
Limoncello tarifi
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers