Antakya’da neler yenilebilir? – 2

, GIA

Yine önceden duyduğum bir yer de Anadolu Restoran‘dı. Bayağı  büyük bir restoran, iki katlı. Sultan Sofrası’nda yer bulamadığımız akşam, buraya da uğradık. Rezervasyonunuz yoksa alamayız dediler. Hemen karşısında yeni açılan Leban‘ı önerdiler. Eski bir Antakya evini restorana çevirmişler. Sanırım yeni açılmışlar, çok ilgiliydiler. Benim midem çok fena olduğundan (Harbiye’de yediklerim mideme pek yakışmadı.), aşçı tabağı istedim. Çok da memnun kaldım.

Eşim de Leban köfte diye birşey istedi; çok özelliği olmayan bir çeşit ızgara köfteydi; güzeldi.

Anadolu Restoran‘a, önce bir öğlen gittik. Aşur ve firik pilavı denemeyi çok istiyordum; ama yokmuş. Tepsi kebabı yedik. Maalesef fotoğrafı pek net çıkmamış, ama yine de koymak istedim. Gerçekten çok lezzetliydi. Fiyatı 14 TL. Aslında yediğimiz köfteler sanki birbirinin aynı da, pişirilme biçimleri değişik. Ve köfteler gerçekten çok lezzetli, hele de hafif acıdan hoşlamnıyorsanız. Fırında pişmiş bu tabak, sıcak geliyor önünüze. Ağzınız yana yana yiyorsunuz.

Ayrıca, bu restoranın oruğunu daha çok beğendim ben; onu da deneyin derim. Daha çok benziyor içli köfteye; hamuru çok kalın değil. Tabii damak tadına göre değişir.

Tavsiye edilen yemeklerden biri de, kağıt kebabıydı; ama onu yemek kısmet olmadı. Çünkü birgün kapıda birini dürüm yerken gördük. Dürüm seven bir çift olduğumuzdan deneyelim dedik. Adana dürüm, şimdiye kadar yediğim en güzel lezzetlrden biriydi. Pek sofistike değil ama, inanılmaz birşey… Lavaşı çok sıcak ve salça aromalı. Köfte zaten inanılmaz. Bence kesinlikle deneyin.

Yine Anadolu Restoran’da yediğimiz ekşi aşı (analı kızlı)… Ben ilk defa tattım, iyi oldu. Ama bir daha yemem herhalde, sıra gelmez.

Tatlıya gelelim. Zaten iki çeşit tatlı var: İrmik helvası ve künefe. İrmik helvasını denemek istedik. İrmik helvasının içinde bayağı bir peynir var, kıvamı öyle yoğun ki. Fakat porsiyon çok büyüktü.. İki kişilik bile değil, kesinlikle dört kişilik. Çok ziyan oldu. Denenebilir.

Antakya ile ilgili diğer gezi notları:

Antakya Gezi Notları – 1
Antakya Gezi Notları – 2
Antakya’da neler yenilebilir? – 1
Antakya Gezi Notları – 3
Antakya’da neler yenilebilir? – 2
Hatay’da Harbiye şelaleleri
Künefe Dosyası
Antakya’da HATAŞ ürünleri

 

 

 

 

 

Pin It

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Dondurma Külahı tarifi
Zeytinyağlı İri Bamya tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
Yıldız şeklinde pasta yapmak
Lohusa Şerbeti Tarifi
İrmik Helvası tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers