Yemekler ve Gerçekler

, GIA

Yemekler ve Gerçekler” programının geçen gece tesadüfen tekrarına rastladım. NTV’nin “Yeşil Belgeseller” kapsamında sunduğu çok hoş bir belgesel. Salı günleri 20.30’da yayınlanıyor. İzlediğim 1. Bölüm “Nasıl Sağlıklı Olunur?” adındaydı. Protein ağırlıklı mı, yağ ağırlıklı mı, yoksa karbonhidrat ağırlıklı bir diyet mi daha etkin diye bir deney yaptılar. Birbirine benzer özellikte 3 deneğin birine domatesli makarna, birine bol kremalı makarna, birine de tavuk but ve yanında biraz makarna verdiler. Bu deney hangisinin daha erken acıkacağını saptamak içindi. En geç acıkan tavuklu makarna yiyen oldu. 2 saat sonra deneklere verilen dilim pizzalardan en az yiyen de yine protein ağırlıklı beslenen denek oldu.

Yapılan diğer bir deneyde -ki benim çok ilgimi çekti- su içmekle, yenilen yemeğin miktarının ilişkisi üzerineydi. Yemekten önce içilen bir bardak suyun, yenilen yemek miktarını azaltıp azaltmadığı birsürü insana soruldu. Genelde, suyun bir süreliğine mideyi doldurduğu ve yemek yeme isteğini dizginlediği cevabını verdiler. Ancak su midede, ancak katı yiyeceklere tutunarak durabilirmiş. Dolayısıyla sizin yemekten önce içtiğiniz su mideyi doldursa da, kısa bir süre sonra mideyi terkediyor. Suyun hareketini incelemek için ise, MR tarzında, insanın iç organlarındaki hareketi gösterebilen bir yöntemden faydalanmışlar.

Akabinde iki deney daha yaptılar. Birinde deneklere bir tabak tavuk yemeği ve yanında bir bardak su verdiler. Diğer deneyde ise aynı tavuk ve su miktarıyla bir çorba yapıp deneklere yedirdiler. Çorba içenler daha geç acıktı; çünkü su katı yiyeceklerle karıştığı için, çorba midede daha uzun süre kaldı. Oysa tavuk yemeğiyle birlikte içilen su, yemekten sıyrılarak kısa bir süre sonra bağırsaklara geçti. Bunu dinledikten sonra bugün yağsız sebzeli bir tavuk çorbası yaptım:) El blender’ı ile püre haline getirerek. Hem midede daha fazla kalıp tok tutsun, hem de protein içerikli olsun diyerek.

Daha birçok deneye daha yer verdiler. Ben bu programı çok beğendim, tavsiye ederim. Gazete eklerinde hergün çıkan, yiyeceklerle ve diyetle ilgili yüzlerce yazıya kıyasla son derece bilimsel ve ilgi çekici. NTV’nin Yeşil Ekran adı altında yaptığı programlar ve röportajların çoğunun olduğu gibi.

Pin It

14 yorum

  • Evet, ayrıntılı bilgiler vereceğim. Pek yakında:)

  • trith about food’un videolarini bbc’nin sitesinde buldum bu arada. Gercekten cok ilginc seyler var..
    link: http://www.bbc.co.uk/sn/humanbody/truthaboutfood/flashapp/nonflash.shtml

    sevgiler

  • bu belgeselin türkçe olarak tamamını nerden nasıl temin edebiliriz bilen varmı teşekkür ederim

  • Belgeseli video formatında nasıl temin ederiz bilmiyorum ama kitapta belgeselde yer alan hemen hemen herşey var.

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Dondurma Külahı tarifi
Zeytinyağlı İri Bamya tarifi
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Yıldız şeklinde pasta yapmak
Lohusa Şerbeti Tarifi
İrmik Helvası tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
Fırında Sosis ve Patates tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers