Pregoreksiya: Hem hamile, hem sıska

, GIA

Dilimize eklenen yeni bir sözcük: Pregoreksiya (Pregorexia). Şu günlerde üstüne birçok yazı yazılıyor.

Pregoreksiyaya sahip kadınlar, arkadan bakıldığında hamile olduklarının anlaşılmaması ve hamileliklerinin ikinci yarısında bile “normal” kot pantolonlara girebilmeleri nedeniyle, büyük gurur duyuyorlar ve her ortamda bunu yüksek sesle gündeme getirmeye çalışıyorlar.”

Bu konuyu alevlendiren ise, Nicole Kidman’ın hamileliği boyunca karnının çok az büyümesi ve doğumdan hemen sonra da eski ince fiziğine yeniden kavuşması oldu. Sıkı bir diyet yapmak için seçilebilecek en yanlış zamanın hamilelik dönemi olduğu kabul ediliyor. Zira hem annenin, hem de bebeğin yeterli beslenememesine sebep oluyor.

Özellikle ünlüler, üzerlerindeki medya baskısı yüzünden, hamilelik sırasındaki vücut değişimleri hakkında aşırı endişeleniyorlar. Ancak, bu konuda kesinlikle bir denge bulmak şart. Hamilelikte alınan aşırı kilolar da, yine çok az kilo almak gibi büyük sağlık riski oluşturuyor.

Hamilelik sırasında gereken günlük kalori miktarları:

  • İlk 3 ay – Ekstra 85 KKal
  • İkinci 3 ay – Ekstra 285 KKal
  • Üçüncü 3 ay – Ekstra 475 KKal

Verilen bilgilerin alındığı kaynak: Prentice A.M., Spaaij C.J., Goldberg G.R. (1996) Energy requirements of pregnant and lactating women. European Journal of Clinical Nutrition 50: 82- 110.

Pin It

3 yorum

  • Gel de Cagla Sikel’i anma simdi :) Bir de Ebru Salli vardi degil mi, rekor kimde acaba?

  • Rekor Çağla’daymış, dün okuduğum magazin haberlerine göre. Ama ben Ebru’yu tanıyorsam, seneye hamile halıp, 6 kilo ile doğum yapıp, ipi tekrar göğüsler…:)

  • Bedenilerine ne olacağını önemseyen kadınlar, biraz dişlerini sıkıp aile fotoğraflarında iyi duracağını düşündükleri çocuğu doğuruyorlar. Çok risk alıyorlar çook!

Bir yanıt yazın

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

İrmik Helvası tarifi
Portakallı Ispanak Salatası tarifi
Tavada Az Yağlı Patates Kızartması tarifi
Un Helvası tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Naneli Mercimek Çorbası tarifi
Limoncello tarifi
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Evde tel şehriye yoksa???
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 762 aboneye katılın