Makarna Hakkında Pratik Bilgiler

, GIA

Makarna dünyasına hızlı bir giriş yaptı Selva makarnaları. Uğur Yücel’in reklamlarında oynadığı Selva makarna bana makarna tariflerinden oluşan bir yemek kitabı gönderdi. Tariflerden önce, iyi makarna yapmakla ilgili verilen tüyolar ilgimi çekti. Bazılarını çok iyi biliyoruz, ama belki aralarında uygulamadıklarınız olabilir diye en önemlilerini veriyorum:

– Çubuk makarnayı tencereye sığdırmak için kırmak zorunda değilsiniz; yumuşadıkça suyun içine gireceklerdir.

– Makarnanın haşlama suyuna yarım çay bardağı süt koyup lezzetini arttırabilirsiniz. (Bunu ilk defa duydum.)

– Makarnanızın lezzetini arttırmak istiyorsanız, haşlama suyuna 1-2 baş soğan, havuç, vb sebzeler koyabilirsiniz. Eğer makarnada sebze lezzetinden hoşlanmıyorsanız, suyun içine bir miktar et suyu veya tablet bulyon da atabilirsiniz.

– Hazırlayacağınız makarna soslarını makarna haşlanırken pişirip, makarna süzüldükten hemen sonra üzerine dökün ve karıştırın. Makarnayı ayrıca sosla birlikte tekrar pişirmeyin.

– Özene bezene hazırladığınız makarna sosunu ısıtırken zorlanabilirsiniz. Mesela tencerenin dibi tutabilir ya da alt tarafı ısınıp üst kısmı soğuk kalabilir. Oysaki makarna kabını kaynar su dolu tencerenin içine koyup bir süre ocakta bekletirseniz, bu sorundan kurtulmuş olursunuz.

– Makarna haşlanıp süzüldükten sonra vitamin ve lezzetinin kaybolmaması için soğuk sudan geçirmeyiniz. Ama belirli bir müddet soslamadan bekleyecekse, yapışmaması için sıvı yağla yağlayarak bekletebilirsiniz.

– Makarnanın ideal pişme süresi paketlerin üzerinde yazmaktadır. Bu süre, makarnanın şekline göre değişir. Kaynayan suya makarnayı kattıktan sonra suda belirli bir süre durulma olacaktır. Makarnanızın pişme süresi bu durulma geçip, su tekrar kaynamaya başladıktan sonra başlar. Makarnanın pişip pişmediğini anlamanın en geçerli yolu ise, tadına bakmaktır. Bu nedenle, pişirme sırasında paket üzerinde yazan süreden 3,2 ve 1 dakika önceden makarnanın tadına bakınız.

– Soslu bir makarna yapıyorsanız, kaynama süresini 1 dakika kısaltabilirsiniz. Çünkü sosun sıcaklığıyla makarna bir miktar daha pişecektir.

– Makarnayı süzdükten sonra, sosla iyice karıştırmak için büyükçe bir çukur servis tabağınız olmalıdır. Bu aşamada hız önemlidir. Makarna süzülür süzülmez sosla karıştırmalıdır. Eğer makarnayı süzgeçte bekletirseniz makarnalar birbirine yapışır. Sos, her bir makarna tanesine iyice bulaşmalı ancak makarna sos içinde yüzmemelidir.

Pin It

2 yorum

  • makarnayla beraber sebze veya bulyon koyulabilecegini hic dusunmemistim. Gerci ayni seyi pirinc ile yapiyoruz niye makarnayla olmasin degil mi?

  • Makarnadan ziyade reklamlarda edilen söz ilgimi daha çok çekiyor.Eminim benim gibi daha nice insanların ilgisini çekip düşündürtmüştür.YA YABAN YA DA YABANCI.Bizim olan değerler uçup gitmekte biz farkına varmadan.

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Nanaimo Bar tarifi
İrmik Helvası tarifi
Çiğ Besin Diyetinde 1. Gün
Un (Yalancı İşkembe) Çorbası tarifi
Dukan Diyeti 2. Evresi Örnek Menü - 1
Dünyanın en pahalı 5 çikolatası
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Evde tel şehriye yoksa???
Evde margarita nasıl yapılır?
Kıymayı buzlukta küçük parçalar halinde saklamak

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers