30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

, GIA

30'lu yaşlarda cilt bakımı

Cildinize ne kadar iyi bakmış olursanız olun, özellikle gözler ve ağız çevresinde, muhtemelen ince çizgi ve hafif kırışıklıkları farketmeye başlamış olmalısınız.” diyor Columbia Üniversitesi Dermatoloji Bölümü öğretim üyesi Susan Taylor. Açık tenli kadınlar hiperpigmentasyon (kahverengi lekeler) ve kırmızılıklar, koyu renk tenli kadınlar ise renk kayıpları görülmeye başlanır. Cilt inceleşir, kolajen kaybı başlar ve hücre yenilenmesinin hızı azalmaya başlar. Kısaca, cildiniz donuklaşmaya başlar. Eğer peeling (exfoliate) yaparsanız, etkilerini hemen görebilirsiniz. Dr. Hirsch, gece kullanılan retinoid‘in yeterli derecede peeling yaptığını söylüyor. Ama eğer kullanmıyorsanız (gece kreminiz retinoid içermiyorsa) veya cildiniz bu kreme rağmen iyileşme emareleri göstermiyorsa, o halde salisilik asit (salicylic acid) veya glycolic içeren temizleyici, nemlendirici veya gece kremi kullanmalısınız. “Çok sert peelinglerden kaçının.” diyor Dr. Taylor. Alacağınız peelingin üzerini okuyup, çok ince sentetik taneleri olanları seçmenizi öneriyor. Minik ve aynı boy pütürler içeren peelingler, cildinizi büyük ve farklı boy pütürlerden oluşanlara göre daha az yıpratıyor.

Peki ne yapmalı?

Temizleyici: Sabah, peelingi de destekleyen, içinde alpha hydroxy acids (AHAs) içeren bir temizleyici kullanın. Gece ise, losyon bazlı bir temizleyici kullanın.

Nemlendirici: SPF 15 veya 20 ve UVA/UVB korumasının dışında, nemlendiriciniz antioksidanlar da içermeli, ki cildinizi serbest radikallerden koruyabilsin. Örneğin, yeşil veya beyaz çay, nar, C vitamini. Her gün göz kremi sürmeye başlayın. Eğer göz çevrenizde koyu renk halkalar varsa, içeriğinde hydroquinone, C vitamini veya kojic acid, soya, veya licorice (meyan kökü) gibi bitkisel ürünler içeren kremleri tercih edebilirsiniz. Gözlerinizde şişlik oluyorsa, içinde kafein içeren kremleri; fazladan nemlendirmeye ihtiyacınız varsa (cildiniz aşırı kuru ise) içinde hyaluronic acid olan kremleri tercih etmeniz öneriliyor.

Gece bakımı:Eğer 30’lu yaşlara geldiyseniz, retinoid veya retinol kullanmanız şart.” diyor Dr. Hirsch. Eğer doktor reçeteli bir retinoid kullanmıyorsanız, içeriğinde retinol ihtiva eden bir serum veya krem seçmelisiniz.

Pin It

1 yorum

  • Ben de tam 30’lu yaşlar için tavsiye yok mu diye soracaktım:) İsimler biraz korkutucu (alpha hydroxy asit, retinoid, vs.:)) ama en azından aldığım ürünlerin içeriklerine daha dikkatli bakacağım bundan böyle. Teşekkürlerrr!

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Limoncello tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Tchibo Mutfağınızda...
Kabaklı Patatesli Kek tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
Mocha Frappuccino tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers