Zorunlu istirahat…

, GIA

Bu haftanın başından beri, kırıklığım var, boğazım şiş, nezleyim… Ben nezle olduğumda, gözlerim burnumdan daha çok akar. Yine öyle oldu diyerek, üzerinde durmadığım gözümün yaşarması gitgide fenalaştı. Dün sağ gözüm şişti, kızardı, devamlı akmaktan ve batmaktan bitap oldu. Akşama doğru ışığa bakamadağımı da farkettikten sonra, eşim durumun ciddi olduğunu düşündü.

Annemin ve babamın da telefonda başımın etini yemelerinden sonra, gece gece acil göz muayenesine gitmekten başka çarem kalmadı. Yolda eşime hala söyleniyordum: “Ben erken yatardım, iyi uyurdum, sabaha birşeyim kalmazdı. Yarın da bilgisayara pek (!) bakmazdım…” Bu arada, arabada bile elimdeki aletle maillerime bakmamdan herhalde, pek kaale almadı beni. (Aslında bir yandan da, bu muayene işinin ertesi güne kalmadığı, gece bir şekilde sonuçlanacağı ve daha az vakit kaybedeceğimi düşünüp keyifliydim.) Hakikaten de, toplam 30 dakika içinde doktorla başbaşaydım.

Sonuç şu: Gözüme birşey girmiş, sonra çıkmış. Ancak çıkarken gözümün saydam tabakasını çizmiş. O da gözde iritasyon meydana getirmiş ve iltahap kaplamış. Bir merhem, bir damla yazıp gönderdi beni doktor. 2-3 güne iyileşme olmazsa, mutlaka gelin diyerek. Bir nöbetçi eczane bulup, ilaçları alıp eve gelmemiz; hepsi 1 saat içinde bitmişti. Merhem iyi geldi, antibiyotikli birşey. Bu sabah daha iyi kalktım; evdeyim, güya istirahatte olmam lazım. Saat başı kontrol ediliyorum, damla damlatıldı mı, bilgisayara bakılıyor mu diye. Bu yazı bitecek ve birkaç gün sahalardan uzaklaşacağım.

Ana fikir: Göz çok önemli bir organdır (diğer tüm organlar gibi). İhmale gelmez, sonucu bilseniz bile mutlaka en kısa sürede doktora gidin. Gözün şakası olmaz! Uzun süreler bilgisayar başında oturmak, her organ için olduğu gibi psikolojiniz açısından da son derece zararlıdır. Elinizden geldiği kadar uzak durun. (Mesela tavsiyem: Bu Pazar ÖSS’ye girenler, benim gibi, Bilgisayar Mühendisliği’ni işaretlemesinler:) Çevre Mühendisliği olabilir, İnşaat bile olabilir, Sosyoloji gayet güzel; ama Bilgisayar Mühendisliği için iki kere düşünülmeli.)

Sağlık, öncelikler listesinde 5. veya 6. sırada değil, 1. sırada olmalıdır. Hayatın her devresinde hem de. Yapacağınız işleri o gün yapmasanız da olur; önce kendinize bakmalısınız.

Hadi kaçıyorum, yoksa yakalanacağım…

Resmin kaynağı: Dollface LALA

Pin It

21 yorum

  • Son yorumu okuyunca yazmadım:) iyileşmişsiniz.. gözler dışarıya açılan penceremiz.. umarım bir daha rahatsızlanmazsınız:)

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Un Helvası tarifi
Ispanaklı / Patlıcanlı Simit Böreği tarifi
Portakallı Ispanak Salatası tarifi
Soğan Kızartması tarifi
Bir haftalık sebze/salata hazırlığı
Fırında Sosis ve Patates tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Dondurma Külahı tarifi
Un (Yalancı İşkembe) Çorbası tarifi
Mooncake (Ay Pastası)

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers