Yavaş Pişiriciler (Slow Cooker)

, GIA

yavas pisirici

Yavaş pişirici, yemekleri çok düşük ısıda uzun saatler boyunca pişiren, Amerika’da üretilmeye başlanan elektrikli bir alet.

Yavaş pişiricideki tencere bölümü, cilalanmış seramik veya porselenden yapılıyor.  Tencerenin çevresi ise, elektrikli bir ısıtma sistemi ile çevrilmiş. Kapağı şeffaf olduğunda, içinde olup biteni görmek mümkün. Düdüklü tencere mantığıyla çalışmadığından, içinde basınç birikmiyor; o konuda bir tehlike yok.

Yavaş pişiricilerde, ortalama en düşük sıcaklık 77 derece, en yüksek sıcaklık ise 88-93 derece oluyor.  Ayrıca tencerelerde, sıcak tutma ile ilgili de bir ayar bulunuyor. Mesela yemeğinizi pişirip, sıcak bekletebiliyorsunuz.

Bu alette pişireceğiniz yemeklerin tariflerini biraz değiştirmelisiniz. Örneğin içine çok az su konulmalı. İlk akla gelen, kendi suyuyla, kendi lezzetiyle ağır ağır pişen bir yemeğin tadına doyum olmayacağı. Ama bazı kötü tarafları da var: Besinler çok uzun süre pişirildiğinden içlerindeki vitaminlerin ölmesi kaçınılmaz. Kaynama sıcaklığına ulaşılmadığı için, bazı toksik maddeler ölmüyor. Örneğin fasulyeleri, yavaş pişiriciye koymadan önce bir taşım haşlamak gerekiyor.

Amerika’da yaşayan bir arkadaşım bu tencereyi kullanıyor. Mesela, sabah sebzeleri koyup tencereyi çalıştırıp, akşam yemeği için hazır ettiğini biliyorum. Ama lezzeti konusunda yorum almamıştım. Başka kullananlar var mı? Nasıl, memnun musunuz? Pek yakında, burada da çıkarsalar, alalım mı?

Pin It

17 yorum

 • Ben Amerika’dan crock-pot aldım. Amerika’da en çok kullanılan marka imiş.. Etleri çok yumuşak yapıyor, özellikle kuzu etini çok iyi pişiriyor. Marine etmeden marine etmiş gibi baharatların lezzetleri ete işliyor. Gittigidiyor’da Tefal’in yavaş pişiricisi var, Tefal’inkini deneyen oldu mu?

 • Bir ara Arzum getirdi bunlardan. Güveççi adıyla piyasaya sürdüler. Ben aldım ve çok memnun kaldım, ta ki geçen Mayıs’ta arızalanana kadar.. Servis yapamadı, Arzum yenisini verelim dedi, derken artık ithal etmedikleri ortaya çıktı.. Sonuçta 6 ay beklettikten sonra yerine bir düdüklü tencere verdiler..

  Bence slow cooker’lar harika bir fikir, ama artık piyasada yok, şayet dışarıdan getirecekseniz (İngiltere, Kıbrıs vb) tercihan elektronik olmayan, basit modelleri tercih edin, arıza yapma ihtimali daha az ve arıza durumunda iyi bir elektrikçi de onarımı yapabilir.

 • Kanada’da Breville marka slow cooker kullandık. Harika bir mutfak gereci. Sabahtan koyuyorsunuz yemeğinizi, akşam döndüğünüzde taze sıcacık hazır. Özellikle de çalısan aileler için müthiş. Üstelik elektrik tüketimi de çok az. Fakat Istanbul’a döndüğümüzde bu aleti bulamadık. Kanada’da 110 volt olduğu için almadık. Eğer Türkiye’ye ithal edilirse ilk alan ben olacağım.

 • Slow cooker arzum un var türkiyede, http://www.arzum.com.tr/tr/products/?CID=13

 • Merhaba, yaklaşık sekiz ay önce yavaş pişirici niyetine aldığım Arzum Güveçci ile beş defa deneyip yemek pişiremedim. Yemeğin veya etin üst kısımları çiğ, alt kısımları hafif ılınmış
  3/4 oranında çiğ kaldı.Servis bir şeyi yok bunlar böyledir diyor. Sinir olmuş durumdayım.
  Ne yapacağımı şaşırdım.

 • Her eve gereken bir alet bence. Tavuk göğsünü bile yumuşacık yapıyor. Pişirdiği sebzeler bile daha lezzetli oluyor. Çalışan hanımlar için ideal. Sabah işe giderken ne pişirmek istiyorsam içine koyuyorum, aksşm eve gelince yemek beni bekliyor :) Bütün gün ne pişirsem diye düşünmüyorum.

 • Kenwood marka almıştım. Çok müthiş bir alet. Bütün eti kuzu kol vs.. koyun. Çok az tuz ekleyin su bile koymadan 4-5 saatte liğme liğme yapıyor. Müthiş lezzetli. Çalışanlara tavsiyedir.. Pirzola, bütün tavuk da yapıyorum. Alınası bir alet.

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

İrmik Helvası tarifi
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Dondurma Külahı tarifi
Tortellini ve tortelloni nasıl yapılır?
Dukan Diyeti 2. Evresi Örnek Menü - 1
Evde tel şehriye yoksa???
Mooncake (Ay Pastası)
Soğanlı Yumurta tarifi (Saray Usulü)

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers