Ya tabakta kalan yemekler için fazladan para istenseydi…

, GIA

Ismarlanan tabaktan sadece birkaç çatal alıp, gerisini bırakmak çok sık görülen bir şey. Hem nakit, hem de korkunç bir yemek israfı. New York’ta bir Japon restoranı, bu sorunu çözmeyi başarmış. Nasıl mı? Eğer ısmarladığınız yemeği bitirmezseniz, o tabak için %30 fazla para istiyorlar.

Manhattan’da bulunan Hayashi Ya‘da, açık büfe yemeğin fiyatı kişi başı 26.95$. Eğer bitiremediğiniz bir tabak görürlerse, fazladan 8$ daha alıyorlar. İşin ilginç tarafı; restoran bu politikayı 2 senedir sürdürüyormuş ve şimdiye kadar hiçbir şikayetle karşılaşmamış. Yemek israfının en yüksek seviyede olduğu New York şehri için çok yapıcı bir önlem.

Associated Press‘in hazırladığı rapora göre, A.B.D.’deki besinlerin yaklaşık %30’u çöpe gidiyor ve bunun faturası senede tam 48 milyar $. Yeni yapılan çalışmalarda bu sayının kısa zaman içinde %40-%50’lere doğru gideceği gösterilmiş. Dünya üzerinde bu kadar açlık varken, böyle bir israf mutlaka önlenmeli.

Daha önce İngiltere’de bir senede ne kadar meyve ve sebzenin çöpe gittiğiyle ilgili bir post yayınlamıştım. Şahsen restoranın uygulamasını çok beğendim. Öyle ya da böyle, yemek israfına bir son vermeliyiz.

Pin It

5 yorum

  • bana ne amerika’dan bana ne ingiltere’den. onların yediğinin içtiğinin de artık yemek parası ödemelerinin de bize yine yok faydası. o kadar aç var ki burda insanlar restoranları yağmalasa hiç kızmam…

  • Bu bahsettiğinizi zengin kesim altındaki insan grupları yapıyordur.Yani haybeye yaşayan insanlar.Diğer insanlar açlıklarını gidermek için oturuyorlar öyle yerlere.Ben şimdiye kadar hiç görmedim yemeden kalkıp gitsin.Adam dünya kadar para saydık diye salatanın son yeşilliğine kadar tüketiyor.Eğer Türkiyede israf varsa da lüks otellerde vede sosyete adı altındaki insanların gittiği yerlerde vardır.Parada onlarda her türlü israfta…

  • Sanay Hanim, bize cok sey Amerika’dan, Ingiltere’den, Cin’den veya Botswana’dan. Dogal kaynaklar hepimizin, israf nerde yapilirsa yapilsin hepimize zarar.

    Acik bufede tabaginda yemek birakana ceza kesme fikri harika bence!

  • çok güzel tarifler denesim bizzat gördüm herkese teşekkürler…

  • Bu tabakta kalan yemekten para alma işini Ankara’da sınırsız çin yemeği – sınırsız sushi menülerinde Suchi-Co da yapıyor. Bence de çok anlamlı bir uygulama ve amaçları gerçekten de israfı önlemek, insanların nasılsa sınırsız diye yiyebileceği herşeyden alıp masada bırakmasının önüne geçmek. çünkü yemekle ilgili ib rsorununuz olursa, beğenmezseniz ya da büyük bır kısmını yiyip sonunda üç beş lokma bırakırsanız çirkinleşip para istemiyorlar. (Tavsiyem üzerine gitmek isteyen olursa Panora’dakini tavsiye ederim, Gordion’dakinin servis elemanlarından memnun kalmadım.)

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Portakallı Ispanak Salatası tarifi
İrmik Helvası tarifi
Pineberry (Beyaz Çilek)
Un (Yalancı İşkembe) Çorbası tarifi
Antakya Gezi Notları -1
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Çikolatalı Toplar
Tavada Az Yağlı Patates Kızartması tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Keçiboynuzu ile Çikolata Tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers