Vejetaryenlerde Daha Az Kansere Yakalanıyor

, GIA

İngiltere’de, 52700 kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırma sonucu, vejetaryenlerde et yiyenlere nazaran daha az kanser hastalığı görüldüğü saptanmış. Araştırma Oxford Üniversitesi’nden Profesör Tim Key tarafından yürütülmüş ve American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanmış.

Yapılan çalışmada denekler; et yiyenler, sadece balık yiyenler, vejetaryenler ve veganlar olarak sınıflara ayrılmışlar. Katılımcıların genel sağlık seviyeleri ortalamanın üzerinde olduğu için, görülen kanser oranı ortalamanın altında çıkmış. Ayrıca, vejetaryenler ve sadece balık yiyenlerde, kanser oluşumunun daha az olduğu sonucuna varılmış.

Bu sonuç BBC’yi bile şaşırtmış; çünkü vejetaryenlerde kolon kanserinin et yiyenlere oranla daha fazla görüldüğü tezi çürütülmüş olmuş. Profesör Key, kolon kanseri ve et tüketimi arasındaki ilişkinin daha dikkatli incelenmesi gerektiğini söylerken; başka bir beslenme uzmanı, Dr. Joanne Lunn ise bu sonucu , et yiyenlerin aynı zamanda sağlıklı bir beslenme tarzı da benimsemesine bağlamış, ve şöyle demiş:

Et yiyenler ve vejetaryenlerin beslenme biçimleri karşılaştırıldığında; et yiyenler hergün önerilen miktarda et yiyorlar. Her iki grup da, günlük önerilen 5 porsiyon meyve ve sebze ihtiyacını karşılıyor.

Kısaca, sonuç şu: Kolon kanseri ve et tüketimi üzerine daha fazla araştırma yapılması gerekli. Ancak açık olan şey şu ki: Günde 5 porsiyon meyve ve sebze yiyenlerde kanser oluşumu daha az görülüyor.

Pin It

1 yorum

  • bende su anda weight watchers ile saglikli zayiflamaya calisiyorum…gunluk kurallardan biri en az5 porsiyon meyve ve sebze yemek…gercekten yiyince karnin hic acikmiyor…hemde saglikli hemde tok tutuyor….hic aclik cekmeden saglikli kilo veriyorsun…senin verdigin bilgi ww olan inancim daha da artti…sagolasin…

Bir cevap yazın

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

İrmik Helvası tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
Lohusa Şerbeti Tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Minestrone Çorbası tarifi
Kıvrılmış çikolatalar nasıl yapılır?
Un (Yalancı İşkembe) Çorbası tarifi
Ispanaklı Börek tarifi
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 762 aboneye katılın