Tam 5.3 milyon çocuk!

, GIA

İyi Beslenme İyi Gelecek projesini belki televizonlardan duymuşsunuzdur; ben de ilk defa projenin yüzü olan Hülya Koçyiğit‘ten dinlemiştim. Geçtiğimiz hafta, daha yetkili ağızlardan da dinleme şansım oldu ve bazı yönleriyle beni çok etkiledi.

TOÇEV, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sana birleşerek böyle bir işe girişmişler. İlk önce Karadeniz’de, Sinop’tan başlamışlar. Ellerinde, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldıkları yardıma muhtaç çocukların listesiyle, aileleri bizzat kendi evlerinde ziyaret etmişler. Çocukların gerçekten yardıma muhtaç olup olmadıklarını kontrol etmişler. Sinop sonrası, yollarına Kastamonu ve Çankırı diye devam etmişler. Hedefleri büyük, sırayla tüm Türkiye’deki illere yayılmak.

Peki ne yapıyorlar?

Öncelikle beni de dehşete düşüren bir sayı var ortada: Türkiye’de toplam 5.3 milyon çocuk, alması gereken besinleri alamıyor; iyi beslenemiyor. Bunun suçlusu ilk olarak tabii ki maddi durumlarının yetersizliği. Ama bunun kadar önemli olan başka birşey de, gerekli bilince sahip olmamaları. Örneğin, kahvaltının çok önemli bir öğün olduğu, bir çocuğun karnı aç bir şekilde okula gönderildiğinde konsantrasyonunu toplayamayacağı, dolayısıyla derslerde tam başarı sağlayamayacağı bilinmiyor. Öncelikle bunun eğitimini veriyorlarmış. Bölgedeki aileleri toplayıp; akıllarındaki her türlü soruyu sorabilecekleri bir ortam hazırlıyorlarmış. Sadece beslenme soruları için diyetisyen değil, çocukların sorunları için pedagog da hazır bulunuyormuş.

Belirlenen çocuklara aylık gıda paketleri veriliyormuş. Projenin maddi desteği Sana‘ya ait. Gıda paketinin içinde, Sana ürünleri başta olmak üzere, peynir, süt, mercimek, bulgur gibi; çocukların büyümesinde gerekli bazı besinler de oluyormuş. Ayrıca, bu besinlerle nasıl yemekler yapabilecekleri de anlatılıyormuş. Örneğin mercimekli bulgur pilavı tarifi gibi. Amaç çok daha fazla ilde, çok daha fazla sayıda çocuğa bu paketleri ulaştırabilmek.

Biz neler yapabiliriz?

Şu aşamada, projenin finansal kısmını Sana karşılıyor. Bizim yapabileceğimiz tek şey, Türkiye çapında çok sayıda miniğin yeterli beslenemediğinin farkında olmak. Çocukların bir günde ihtiyaç duydukları kalori miktarı, yetişkinlere oranla çok daha yüksek. Biz burada yediklerimizin kalorisini azaltmak için türlü çabalar içindeyken, bu çocuklarımız almaları gereken kalori miktarını bile tamamlayamıyorlar. Başka yapabileceğimiz şey ise, bu projeden çevremizi haberdar etmek. İleride gönüllü anne olarak, Türkiye’yi gezip, çocuklarla birerbir ilgilenebilirsiniz. Belki ileride halkın da maddi katkısını almak isterlerse; siz de bir çocuğa 1 aylık, 3 aylık veya 1 yıllık gıda paketi yardımı yapabilirsiniz.

Pin It

2 yorum

 • Hobidünyam woman forum tarafından düzenlenen yemek etkinliklerinin 4. sü PASTALAR VE KEKLER etkinliğine ben yani PAPATYA68 ev sahibeliği yapacağım 15 MAYIS İLE 15 HAZİRAN arasında yapılacak olan etkinliğimize katılmak için pastanızı veya kekinizi yapıp resmiyle birlikte tarifinizi sahrayolu@gmail.com adresime göndermeniz ve bloglarınızda yayınlamanız yeterli olacak bloğu olmayan arkadaşlar da mail atarak isimlerini de belirterek katılabilirler hepinizi bekliyoruz:)

  Ayrıca her ay için yeni bir konu ile etkinliklerimiz devam edecektir TEMMUZ VE AĞUSTOS ayları tatil nedeniyle etkinlik olmayacak diğer aylarda devam edecektir eğer sizde bu etkinliklere ev sahibeliği yapmak isterseniz sahrayolu@gmail.com a mail atmanız yeterli sırasıyla değerlendirip sizlere hangi ay ev sahibesi olacağınızı ve etkinlik konusunu bildireceğiz başvurularınızı da bekliyoruz
  hobidünyam woman forum adına papaty68.blogspot.com

 • Merhaba
  Bu kampanyayı yaklaşık olarak 3 ay önce öğrendim.
  Hem çok üzüldüğümü hem de bir o kadar sevindiğimi
  belirtmek isterim.Tam da çocuklarla ilgili bir şeyler
  yapmayı planladığım bir sırada öğrenmek beni çok
  sevindirdi.Hemen web sitesine girip yapabileceğim
  birşey varmı diye bakındım.Ama hayal kırıklığına
  uğradım.Hatta mail bile attım.Ben bu konuda gerçekten
  yardımcı olmak istiyorum.Ayrıca bu konuya değindiğiniz
  için size çok teşekkür ediyorum.

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Dondurma Külahı tarifi
Zeytinyağlı İri Bamya tarifi
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Yıldız şeklinde pasta yapmak
Lohusa Şerbeti Tarifi
İrmik Helvası tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
Fırında Sosis ve Patates tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers