Starbucks’taki müthiş kek!

, GIA

Geçen gün Starbucks’la ilgili bir postumuz olmuştu. Orada da bahsettiğim gibi, Starbucks’ta satılan alengirli kahvelerden hoşlanmıyorum. Satılan tatlıları da beğenmiyorum; almak aklıma bile gelmiyor. Ve fakat!!! Bir gün yurtdışındaki bir Starbucks’da yanımdaki arkadaşımın kekinden bir parça aldım ve o tadı bir daha unutamadım. Zaten limonlu tatlılara, keklere veya dondurmalara bayılırım. Yediğim kekin ismi şöyleydi: “Low Fat Lemon Puppy Seed Muffin“, yani Türkçe’si: Az Yağlı Limonlu Haşhaş Tohumlu Topkek. Bu kadar mı lezzetli olur? Herhalde içindeki bol yağ (her ne kadar az yağlı deseler de, bizim koyduğumuzun 1.5 katı vardır rahat) ve bizi içten içe hasta eden nişasta bazlı şekerin verdiği bir kıvam ve lezzet olsa gerek. Ama tek kelimeyle müthişti. Limon aroması tam kıvamındaydı ve sanki içinde krema veya bol tereyağı varmış gibi yumuşacıktı. Zaten bir daha da bulamadım o kekten. Yabanmersinli, çikolatalı çeşitlerini çok gördüm, ama o gün yediğimle hiç karşılaşmadım.

Geçenlerde yazdığım şerbetli haşhaşlı kek tarifinden sonra aklıma geldi. Size sorayım: Tarif ettiğim kekin tarifini verebilecek bir gönüllü var mı???

Pin It

23 yorum

 • Ben de sonucu bekliyorum

 • Hmmmmm nasıl güzel anlatmışsın:)))
  Evet evet yapacağım bu keki:))))
  Kendime uygun bir tarif yaratayım yapayım sonrada sana haber vereyim:))))

 • rica ederim.

 • canım çekti..içi ne kadar güzel gözüküyor :)

 • Bugün de bir tane gördüm iş beni heyecanlandırabilecek, ama formu doldururken uykum geldi. Dışarı soğuk bir içecek almaya Starbucks’a çıkmanın bir keyfi olmaz gibi geliyor. Marketin yanindaki kahvecide oturmanın anlamı yok bana göre. İşte bu nedenle şehirde olmak güzel olurdu. Bir de nasıl sıcak bir hava var bugün anlatamam. Üc gündür kahvaltı için gittiğimiz ve benim sadece manzarasını sevdiğim Starbucks’tan aşağı Manhattan’a bakış. İkiz kuleler dursaydı onlar da bu resmin içinde olacaktı.

 • Ben şu anda abd’deyim. Bu muffini denemedim. Hemen bir Starbucks bulup yiyeyim. Ben muzlu muffin hastasiyim.. Tarifini veriyorum ama ingilizce. Sanirim ingilizce biliyosunuz..

  Lemon Poppy Seed Muffins

  For the muffins:

  2/3 cup sugar
  zest and juice of 2 small lemons
  2 cups all purpose flour
  2 teaspoons baking powder
  1/4 teaspoon baking soda
  1/4 teaspoon salt
  3/4 cup non fat Greek yogurt
  2 large eggs
  2 teaspoons vanilla extract
  1/2 cup canola oil
  2 tablespoons poppyseeds

  For the glaze:

  1 cup confectioners’ sugar, sifted
  2-3 tablespoons fresh lemon juice

  Center a rack in the oven and preheat oven to 400F. Prepare your muffin pan or whatever muffin cooking apparatus you will be using, and place on a baking sheet.
  In a large bowl, rub together the sugar and lemon zest until the sugar is moist and you can smell the lemon.
  Whisk in the flour, baking powder, baking soda, and salt.
  In another bowl or measuring cup, whisk together the yogurt, eggs, vanilla, lemon juice, and canola oil until well blended.
  Pour the wet ingredients over the dry ingredients and with a rubber spatula gently and quickly stir to blend. Do not over-mix. Stir in the poppy seeds. Divide the batter evenly in 12 muffin cups, I like to use an ice cream scoop to measure this out.
  Bake for 18-20 minutes or until the tops are golden brown and a cake tester comes out clean. Allow the muffins to cool for about 5 minutes, and then remove them from the molds and let cool to room temperature.
  To make the glaze, whisk together the confectioners’ sugar with 1 1/2 tablespoons of lemon juice. Add more lemon juice as needed to get it to the consistency so you can drizzle the glaze over the muffins.

  I did some very rough nutritional information calculating, and I estimate that there is about 200-250 calories in each muffins, 10 g total fat with 1.5 being saturated fat. I know that popping one of these for breakfast is ten times better for you than picking up the average muffin or pastry at the coffee shop or bakery. Though, I am sure you health nuts out there would scoff at this as a breakfast, since it lacks any significant nutritional value. Oh well.

 • apple sauce yerine hani o bebekler için meyve püreleri var ya, onlardan kullanabilirsin. yağın çoğunluğu onunla değiştirilebilir, denedim tadında hiçbir değişiklik olmuyor :)elmalı olması da gerekli değil. ben ülker heronun herhangi yakışacağını düşündüğüm püresini kullanıyorum. kıvam bakımdan en uygun o oluyor. pürüzlü olmuyor çünkü. muhallebi kıvamında yapıyorlar. umarım işine yarar.

 • bir de sour cream soranlar olmuş. süzme yoğurt güzel bir seçenek. diğer bir seçenek kefir ve biraz süt tozu. bir diğer seçenek de kalori anlamında az aynı zamanda az yağlı labne ve çok az süt. en azından denemeye değer

 • herkese selam
  sour cream la sütle kestireceğimiz tarif aynı olmaz, bu yüzden normal krema kullanmanızı öneririm pınar vs gibi markaların 250 gr lık urunleri var markette, süzme yogurtta tam karsılamaz ama kalori düssün diye normal krema+süzme yogurt kullanılabilir, aman ola ki normal yogurt kullanmayın suyu ekşidir tarif batar acaip olur

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

İrmik Helvası tarifi
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Dondurma Külahı tarifi
Tortellini ve tortelloni nasıl yapılır?
Dukan Diyeti 2. Evresi Örnek Menü - 1
Mooncake (Ay Pastası)
Soğanlı Yumurta tarifi (Saray Usulü)
Mocha Frappuccino tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers