Şampuanlardaki kanserojen madde: Sodium Lauryl Sulfate

, GIA

Internet üzerinde okuduğum bir şikayet mektubu ve ona verilen cevabı özetlemek istiyorum. Artık neye elimizi atsak, kötü birşey çıkıyor; onu biliyorum. Doğal ürünler satan bir mağazadan aldığım şampuanın pek de köpürmediğinden, bu yüzden de çok harcamam gerektiğinden şikayetçiydim içten içe. Meğer fazla köpük de pek iyi değilmiş. Ben aşağıda, okuduklarımı şöyle bir özetledim. Kulağınıza küpe olsun diye. Tabii ki firmalar kanserojen olduğunu kabul etmeyeceklerdir, belki gerçekten de değildir; ama sigara üreticilerinin de vicdanen çok rahat olduğu kapitalist düzende, firmalardan ziyade, kendi araştırmalarınıza güvenmeniz gerektiği ortada. Karar sizin…

Sodium lauryly sulfate (SLS – Sodium laurel sulfate) ve onun kimyasal olarak bir çeşidi sodium laureth sulfate, şampuanlar, diş macunları, ağız yıkama suları veya temizleyicileri ve bilimum saçla ilgili malzemelere eklenen bir bileşen. Bu ucuz bileşen çok miktarda köpük yaratıyor. SLS, bu söylediğimiz ürünlerin dışında, yer temizleyicilerinde de kullanılıyor. Çok kuvvetli bir bileşen olan SLS’in uzun vadede kansere neden olduğu üzerine çalışmalar var.

Bilinçli bir kullanıcı, kendi kullandığı şampuanda da bu bileşikten olduğunu farkedip, ilgili firmayı arıyor. Firmadaki yetkili, bunun farkında olduklarını ancak köpük yaratan bir bileşene ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Bu kullanıcı, Türkiye’de de çok kullanılan bir diş macununun içinde de, köpük yaratması amacıyla bu maddeden kullanıldığını iddia etmiş.

Firmanın kullanıcıya verdiği cevapta da şunlardan bahsediliyor:

SLS, tahriş edici bir madde. Şampuanlarda %15 oranına kadar tolere edilebiliniyor, çünkü kafa derimizle sadece birkaç dakika temas halinde kalıyor, ardından hemen duruluyoruz. Şampuan gözünüze kaçtığında, gözünüzü yakan bileşen de bu. Bunlar sadece bizim gibi sıradan kullanıcıların hissedebileceği zararlar. ABD’deki Food and Drug Administration, 1998’de, fluoridli diş macunlarının üzerine, fazla miktarda diş macunu yutmanın sağlığa zararlı olduğu etiketinin eklenmesini istedi. Ama içeriğindeki bileşenlerin kanserojen olması sebebiyle değil, ishal yapması sebebiyle!

Ayrıca yine diyorlar ki, tarçın yağı da iyi seyreltilmediğinde çok kuvvetlidir ve ağzınızı yakar. Tarçın yağına da mı zararlı diyeceksiniz? Evet yerleri silmek için de kullanılıyor, ama diş macunu veya şampuandaki orandan çok daha yüksek oranlarda.

Resmin kaynağı: doublezstudios’ shop

Pin It

23 yorum

  • Kızım icin doktorumuzun da tavsiyesiyle doğduğundan beri mustela ürünleri kullanıyoruz. Yazınızı okur okumaz kızımın sampuaninin icerigini okudum ve iceriginde sls maddesinin bulunmadığını gördüm. Doğal yasamak elbette çok zor ama bazı konularda en ufak şüphe bile taşısam hayatıma sokmamaya gayret ediyorum.sağlıklı günler…

  • sls kanserojen midir? kesin bir kanıt yok, ama çocukların göz gelişimine ve karaciğerlere zararları biliniyor, şampuanlarda sadece sls den korkmayın, cocamide dea sı var, parabeni, formaldehiti hepsi var. biz zararlı madde içermeyen ürünler üretiyoruz, öyle zararsız diye pahalıya falan da satmaya kalmıyoruz :) bu sls v.b ile üretilen ürünlerin üretimi kolay, at sls yi bas tuzu, sıvıya labsa koyarsan pril olur, panthenol koyarsan şampuan, ne farkı var dersiniz koca bir hiç, sls siz ürünler daha zor üretilirler, hammaddeleri pahalıdır, ancak 20-30 liraya satılacak kadar da değil. biz mesela 7,5 liradan şampuan satıyoruz. http://www.doakozmetik.com merak edenler siteye bakınabilirler…

  • Merhabalar, ben de doğal yaşama destek verenlerdenim..
    Bübchen diye çocuk ürünleri satan Alman markası ürünün bitmiş şampuan kutusu vardı ve bu maddenin olduğunu görünce şok oldum. Yani nasıl olur da bir çocuk şampuan firması bunu koyar ürünlerine??? Gözü yakan etken madde bu ise, çocuk şampuanlarında bunun ne işi var anlamadım ve bunu yapan Alman firması..
    Bu ve bu gibi şeyleri mümkün olduğunca duyurmaya karar verdim..

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Un Helvası tarifi
Ispanaklı / Patlıcanlı Simit Böreği tarifi
Soğan Kızartması tarifi
Bir haftalık sebze/salata hazırlığı
Fırında Sosis ve Patates tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Portakallı Ispanak Salatası tarifi
Un (Yalancı İşkembe) Çorbası tarifi
Dondurma Külahı tarifi
Mooncake (Ay Pastası)

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers