Rus Diyeti : Geleneklere Dönme Vakti

, GIA

Amerika Birleşik Devletleri’nde kilolu insan oranının çok yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki diğer ülkelerde durum nasıl? Dünya Sağlık Örgütü dünya üzerinde 1.6 milyar insanın kilo fazlası olduğunu açıkladı.

Bu durum, uzun ve atletik fizikleriyle tanınan Ruslar için de geçerli. Son 10 yılda Ruslar, ortalama 1.8 kg daha ağırlaştırlar. Öyle ki, devlet vatandaşlarından diyete girmelerini istedi. Araştırmacılar, global ekonomideki dalgalanmaların, Rusların sağlıklı beslenme alışkanlıklarını hepten değiştirdiklerini söylüyorlar. Artık seçimler daha çok ucuz ama kalorili yiyeceklerden yana kullanılıyor; ekmek ve patates gibi. Rus halkından, kendi geleneksel sade beslenme tarzlarına dönmeleri istendi; yani sabahları yulaf ezmesi, öğlen ve akşam yemeklerinde ise pancar çorbası, sebzeli salata ve balık.

Fast food ve gazlı içeceklerin yaygın olduğu Batı beslenme tarzının yayıldığı tüm toplumlarda, gidişat bu yönde. Meksika da, halkını kilo vermeye ve kan değerlerini sağlıklı seviyelerde tutmalarını teşvik etmek için , Oportunidades adını verdikleri bir program başlattı. Buna göre, ailelere maddi kaynak sağlanıyordu. Ancak araştırmalar, bu programın işe yaramadığını; yardımı alan ailelerde tam tersine kilo artışı olduğunu ortaya koydu.

Pin It

1 yorum

  • Rusya’da da kilo artışı olduysa artık pes derim. Zaten yetişkinler ve orta yaşlılar yulaf ezmesi, patates ve lahanayla besleniyor, McDonald’s gibi fast food yerlerinde genelde gençler oluyor.. Kilolu sayabileceğimiz o kadar insan olmadığını düşünüyorum =)

Bir cevap yazın

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
İrmik Helvası tarifi
Mooncake (Ay Pastası)
Evde tel şehriye yoksa???
Yağlı Kırmızı Biber Dolması Turşusu
Tavada Az Yağlı Patates Kızartması tarifi
Fırında Sosis ve Patates tarifi
Portakallı Ispanak Salatası tarifi
Gandhi ve Şeker Hikayesi
Soğanlı Yumurta tarifi (Saray Usulü)

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 762 aboneye katılın