Porselen Tencereler ve Tavalar

, GIA

Bu sabah gördüm, Kütahya Porselen Porflame diye bir porselen tencere seti çıkarmış. Görüntüleri çok hoşuma gitti, kapaklı tavaları ve cezveleri de var. Ama kullanışlı mı, yapışıyor mu, tutacakları çok mu ısınıyor bilemiyorum. Bir yandan da arkadaşım, porselen tavada pişen omletin tadının bambaşka olduğunu söylemişti.

porflame_porselen_tencere

Ben dökme demir tencereler ve tavalar kullanıyorum, çok da memnunum, tutacakları da ısınıyor, ona da alışkınım. Ama bunlarda da bayağı aklım kaldı:)

Pin It

5 yorum

 • Selam, ben de dökme tencere kullanmak istiyorum ama cesaret edemiyorum bir türlü:( Temizliği ve muhafaza koşullar zor diye duydum (paslanma olabiliyormuş iyi kullanılmazsa). Sizin kullandıklarınızı markası ne? Temizliğini nasıl yapıyorsunuz? Aslında bu konuyla ilgili bir yazı yazsanız;) Tadından yenmez benim için..

  • Ahu, benim dökmeler tam senin dediğin dökmelerden değil. Bir tane geniş bir tavam var, Hecha markası. Onun temizliği ve bakımı aynen dediğin gibi zor oldu. Önce sırladım fırında, fıstık yağı ile. Sonra o sırın gitmemesi için, yıkamamak gerekiyor. Ama benim içime sinmiyordu. Pek yapamıyorum kısacası o tava ile.
   Sonra kendime, içi emaye kaplı dökme tencerelerden almaya başladım, Le Creuset markaları. Oldukça pahalı olduklarından, her sene yurt dışına çıktığımda birer tane getiriyorum. Evet, onca yol boyunca koskoca tencere taşıyorum:) Ama Esse’de benzerleri daha uygun fiyatlarla satılıyor, renkli renkli. Ağırlar, bulaşık makinesine girmiyorlar ve çok da çizilmez değiller. Ama bunlara rağmen çok memnunum.
   Bir kere dibine yapışma derdi yok, teflon gibiler aynı.
   Bu sene bir tane geniş, dört parmak yüksekliğinde kapağı da olan bir pilav tenceresi aldım, kendisiyle aşk yaşıyoruz adeta. Hem tava, hem tencere olarak kullanıyorum. Bundan, mavi renk, ama ben 120$’a aldım ucuzluktan.
   2 boy da yemek tencerem var. Evladiyelik oldukları için, verdiğim paraya çok da acımıyorum.
   Dökme demir tencere hikayem böyle anlayacağın.
   Bugün bir dükkanda bu porselen tencereleri yakından gördüm. Aynen güvece benziyorlar. Zaten satıcı da, normal yemek tenceresi gibi kullanamazsınız dedi; güveçte pişiriyor gibi yapacaksınız, çok az ateşte uzun uzun dedi. Bunlar da oldukça ağırlar ve kırılganlar…

  • Gerçekten pahalıymış :) Teşekkür ederim.

 • Haftaya bir uğrayayım, tam da istediğim.
  Peki sen seramik ile porselen arasındaki farkı biliyormusun.
  Canan Karatay hoca, porselen kullanın diyor ama piyasada porselen yok hep seramik. Aynı diyorlar ama bence fırınlanmma ısıları değişik, var mı bir bilgin?

  Çok soru soran anne

  • Çiğdem, aralarındaki farkı bilmiyorum.
   Geçen gün gittim, porselen tencereleri yakından görmeye. Değişikler hakikaten. Aynen güveç gibiler, ama daha ince. Satıcı, bunu normal yemek yapmak için kullanmayındedi, güveçte nasıl yemek yapıyorsanız bununla da öyle yapın dedi. Çok kısık ateşte, uzun süre. Tam da öyle pişirmeye uygun.
   Ben gerçekten ayrımını bilmiyorum, ancak seramikten çok daha doğal durduğunu söyleyebilir dışarıdan bakışla. Seramik aynen teflon gibi bir kaplama malzemesi. Kullandım ben seramik, çizildi atmak zorunda kaldım.
   Bu tencereler sanki kırılacak hissi veriyor, aynen güveç kapları gibi. Bir yakından bak, ne dediğimi anlayacaksın. Ama cezveleri, tavaları güzel gerçekten.

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
Soğan Kızartması tarifi
Keçiboynuzu ile Çikolata Tarifi
İrmik Helvası tarifi
Dondurma Külahı tarifi
İrmik Tatlısı tarifi
Tavada Az Yağlı Patates Kızartması tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Domatesli Yumurta tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers