Diyette makarna ne sıklıkta yenebilir?

, GIA

Serap hanım, Serap hanım… Bu aşağıdaki tabağı haftada bir sefer gönül rahatlığıyla yiyebilir miyiz? Peki iki sefer? :) Yanında ne yiyebiliriz? Öğlen veya akşam yemeği olarak yememiz arasında bir fark olur mu?

Resmin kaynağı: Lucullian delights

Diyetisyen Serap hanım der ki: Makarna çok yağlı,kremalı soslu yapılmadığı sürece hem diyeti bozmayacak hem de sık sık yenilebilecek kadar masum bir yiyecektir. Onun masumiyetini bozan, yanında yenen yüksek kalorili şeyler veya porsiyon kontrolünü sağlayamamamızdır. Üstelik de, makarnanın pirinç pilavı gibi çok yağlı pişirilmesi de gerekmez. Değişik baharatlarla, salçayla veya yoğurtla bile yağsız yenebilir. (Hatta ben yağsız ve sade bile yiyebilirim :))

Makarna birincil olarak enerji veren bir yiyecektir.Vücut makarnadan gelen kaloriyi depolamak yerine, harcamak ister. Ama makarna yediğimiz öğünde, ekmek vb. gibi başka karbonhidratlar olmamalıdır. Makarnalı bir öğünü dengelemek istersek, yanına yoğurt ve/veya salata eklememiz yeterli olacaktır. Genellikle öğle öğününde yememiz daha iyi olur. Bu şekilde vücut aldığı enerjiyi daha iyi harcayabilir.

Gelelim makarnamızı nasıl yiyeceğimize

– Diyelim ki sabah bir tost ile güne başladık,öğlen ızgara et türü, pilav, salata içeren bir öğün yedik. Akşam da canımız makarna yemek istiyor. O zaman en doğru seçim salçalı veya domatesli makarna olabilir; ama yanında et olmayan sade bir makarna olmalıdır. Yanında 4-5 kaşık kadar zeytinyağlı bir sebze yemeği, 2 kaşık yoğurt ve salata da yiyebiliriz. Tabii diyet yapıyor, kilo vermeye çalışıyorsak makarnanın miktarı haşlanmış olarak 200-250 ml hacmi, yani 1 kupa kadarı geçmemelidir.

– Diyelim ki sabah bir tost ile güne başladık, öğlen sebze yemeği, pilav, yoğurt içeren bir öğün yedik. O zaman akşam kıymalı, etli, ton balıklı veya peynirli bir makarna yiyebiliriz. Hatta yalancı mantı bile yapabilirsiniz. Yanında light bir içecek veya ayran, salata da tercih edebiliriz. Yine makarna porsiyonuna dikkat etmek şartıyla tabii…

Ekmek yemeyi gözden çıkartırsak böyle bir porsiyon makarnayı her gün bile yiyebiliriz. Ama kilo vermeye çalışıyorsak, fotoğrafta görünen miktarı biraz azaltmak da fayda var :)
Makarnayı çok seven ve haftada en az 4 kez yiyen bir diyetisyen olarak, hem bilgilerime hem de tecrübelerime güvenerek diyebilirim ki: Makarna şişmanlatmaz! Ama sosuna ve porsiyonuna dikkat lütfen!

Kendinize iyi bakın…

Pin It

6 yorum

 • Makarna eğer içine çok yağlı, soslu kalorili malzemeler konmazda suçlu olmaz diye düşünüyorum. Serap Hanım ne der bilmiyorum ama biz eşimle salçalı makarnadan asla vazgeçemeyiz :))

 • Valla ben yerim sanırım her öğünde :)

 • Gülfem Hanım be ne güzel görünümlü bir soru böyle :)
  Özlem Hanıma katılıyorum.Makarna çok yağlı,kremalı soslu yapılmadığı sürece hem diyeti bozmayacak hem de sık sık yenilebilecek kadar masum bir yiyecektir.Onu masumiyetten çıkaran yanında başka yüksek kalorili şeyler yememiz veya porsiyon kontrolünü sağlayamamamızdır.Üstelik de öyle pirinç pilavı gibi çok yağlı pişirilmesi de gerekmez,değişik baharatlarla,salçayla veya yoğurtla bile yağsız yenebilir.(hatta ben yağsız ve sade bile yiyebilirim :))
  Makarna birincil olarak enerji veren bir yiyecektir.Vücut makarnadan gelen kaloriyi depolamak yerine harcamak ister.Ama öğünümüzde makarna varsa ekmek vb. gibi başka karbonhidratlar olmamalıdır.Makarnalı bir öğünü dengelemek istersek yanına yoğurt ve/veya salata eklememiz yeterli olacaktır.Genellikle öğle öğününde yememiz daha iyi olur.Bu şekilde vücut aldığı enerjiyi daha iyi harcayabilir.
  Gelelim makarnamızı nasıl yiyeceğimize…
  Diyelim ki sabah bir tost ile güne başladık,öğlen ızgara et türü,pilav,salata vs. içeren bir öğün yedik,akşam da canımız makarna yemek istiyor.O zaman en doğru seçim salçalı veya domatesli olabilir ama yanında et olmayan sade bir makarna yemektir.Yanında 4-5 kaşık kadar zeytinyağlı bir sebze yemeği,2 kaşık yoğurt ve salata da yiyebiliriz.Tabi diyet yapıyor,kilo vermeye çalışıyorsak makarnanın miktarı haşlanmış olarak 200-250 ml hacmi yani 1 kupa kadarı geçmemelidir.
  Diyelim ki sabah bir tost ile güne başladık,öğlen sebze yemeği,pilav,yoğurt vs.içeren bir öğün yedik,o zaman akşam kıymalı,etli,ton balıklı veya peynirli bir makarna yiyebiliriz.Hatta yalancı mantı bile yapabilirsiniz.Yanında light bir içecek veya ayran,salata da tercih edebiliriz.Yine makarna porsiyonuna dikkat etmek şartıyla tabi..
  Ekmek yemeyi gözden çıkartırsak böyle bir porsiyon makarnayı her gün bile yiyebiliriz.Ama kilo vermeye çalışıyorsak fotoğrafta görünen miktarı biraz azaltmak da fayda var :)
  Makarnayı çok seven ve haftada en az 4 kez yiyen bir diyetisyen olarak hem bilgilerime hem de tecrübelerime güvenerek diyebilirim ki makarna şişmanlatmaz! Ama sosuna ve porsiyonuna dikkat lütfen :)
  Şimdi sıra sizde,pişireceğiniz makarnanın türünü de siz karar verin…Benim favorilerim deniz kabuğu şekilli,fiyonk makarnalar ve yassı spagetti :) ev eriştesine de hayır diyemem tabi :)
  Kendinize iyi bakın…

 • mrb ben cok sıkı bir diyette olarak, hangi meyvelerin yenip yenmemesi gerektigini merak ediyorum mesela cilek karpuz kavun armut gibi meyveler sekerli olduklarindan diyete zarar verirmi?hangi meyveler ne kadar sekerli? :)

 • ben her ogun makarna yıyerek 20 kılo kadar verdım:)

  ama haşlanmıs bol baharatlı
  yada haslanmıs eklerle:)
  makarna yemedıgım gun mantı yedım
  ama bır kase oglen arada aksamda yedıgım olurdu bır kase ama :)))

 • Ben makarnayı salçasız ve yağsız yiyorum. Yanına biraz yogurt ve salata. Bir çok şeye dikkat ediyorum, ama 55’ten aşağı düşemiyorum. Çok uğraşıyorum, ama olmuyor. Ne yapmalıyım?

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

İrmik Helvası tarifi
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Dondurma Külahı tarifi
Tortellini ve tortelloni nasıl yapılır?
Dukan Diyeti 2. Evresi Örnek Menü - 1
Evde margarita nasıl yapılır?
Evde tel şehriye yoksa???
Mooncake (Ay Pastası)

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers