Mate Çayı

, GIA

Bu aralar çok popüler: Mate çayı Yağ yakımını hızlandırdığı iddiasıyla, zayıflama çaylarının en gözde üyelerinden. Peki nedir bu mate bitkisi, ne işe yarar?

Güney Amerika’da, özellikle Paraguay, Arjantin ve Uruguay’da yetiştirilen tropik bir bitkiden elde edildiği için Paraguay çayı olarak da anılıyor. Brezilya, Şili, Lübnan ve Suriye’nin içinde olduğu bir grup ülkede, sosyal hayatta oldukça fazla tüketilen bir çay. Geleneksel olarak su kabağına benzer bir bitki içinde, yanında bir kamış ile sunuluyor. Ancak daha çok tüketiciye ulaşabilmek amacıyla, uzun süre önce çay poşetleri içinde de satılmaya başlanmış. Yoğun bir tarçın aromasına benzeyen tadıyla, oldukça da lezzetli.

Uruguay’da sıcak çayın dökülmesi sonucu birçok araba kazası meydana gelince, araba kullanırken mate çayı içmeyi engelleyen bir yasa çıkmış. Arjantin’de benzin istasyonları, müşterilerinin termoslarındaki sıcak suyu yenilerlermiş ki, yolculuk boyu çaylarını içmeye devam etsinler.

Doğa Bitkisel Ürünler’in sahibi Gülben Uras’ın dediğine göre; mate çayı tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılıyormuş. Diüretik (vücuttan su atan) etkisi ile vücuttaki yağ parçalayıcı enzimlerin aktivitelerini engellemesi özelliği bir araya geldiğinde, kilo kaybetmeyi kolaylaştırıyomuş. Bu diüretik etkisi ile, protein ağırlıklı zayıflama diyetlerine olumlu katkı sağlamakta. Diyet yapanlar için çok önemli bir özelliği ise açlık duygusu ve aşırı iştahı engellemesi.

Mate çayı özellikle yoğun spor yapan kişiler için harika bir enerji kaynağı. Hem vücudun hem de zihnin erken yorulmasını engellemekte. İçeriğinde en etkin madde olan matein, kafeine benzemekle birlikte çok daha farklı özellikler göstermekte. Bunlardan en önemlisi kafeinin yarattığı sinirlilik halini yaratmaması. Ayrıca içerdiği caffeoylquinic asitin kafeinle etkileşerek kafeinin emilimini geciktirmesi sayesinde, daha dengeli ve uzun süreli bir uyarıcı etki oluşturmakta.

Mate çayının, bu kadar olumlu özelliğiyle, günlük içeceklerimiz arasına eklememiz gereken bir çay olduğu ortada. Tarifi ise şöyle: Bir kupa çay için, 1 tatlı kaşığı mate yaprağının üzerine kaynar su döküp, 5 dakika kadar haşlıyorsunuz. Sonra yaprakları çıkarıyorsunuz. Bu tip çaylar için, içinde süzgeci olan bardaklar çok pratik oluyor.

Pin It

176 yorum

 • Bitkisel çaylar normal çaydan daha faydalı olduğunu düşünüyorum, özellikle gece yatmadan önce içilen ve vücudunuzu rahatlatan çayların rahat bir uyku uyumanıza faydası gerçekten çok büyük. Şahsen kendim bunu deniyorum .)

 • Ben kalp yetmezliği yüksek tansiyon ve yüksek değerlerde şeker hastası kalp ef 30 olan bir kişiyim. Diyet ve yediğime ne kadar dikkat etsem de aç duramıyorum. Bu da bana zarar veriyor. Ne yapçağamı bilemiyorum. Sonumun iyi olmadığımı biliyorum ama ne yapacağımı da bilemiyorum. Her şeyin sonu maddiyata bakıyor.

 • Mate çayının tadı çeşitli çaylarla karıştırmaya uygun, ülkemizde Akdeniz Ege’de yetişir.

  5’i bir yerde ne komik isimler var. Zayıflama konusuna gelince en son ulaştığımız gizli kaynaklarımızdan aldığımız bilimsel keşiflere göre az yemek yemek ve spor yapmak insanı zayıflatıyormuş:)
  Her akşam spor yapılmalıdır, sabah sporunun 20 dakkadan fazlası baş dönmesi mide bulantısı ve yorgunluk verir, birçok duygudan yoksun kalırsınız. Kaçıranlar akşam 9!a kadar vaktiniz var, daha sonra gece sporu yapmanız lazım bu sporsa 10 dakkalık hafif hareketlerle olmalı, uyku kaçmamalı metabolizma çalışmalı, sabah kalktığınızda cildinizdeki ve kendinizdeki farkı göreceksiniz.

 • Ben içtim 3 gün. sersemlik, baş dönmesi ve bulantı yaptı. 5 bitkiden hangisi yaptı bilmiyorum. bıraktım.

 • Selam arkadaşlar, ya inanın bu form cayları falan bahane. Boğazınızdan kesin, akşam 7’den sonra hiç birşey yemeyin. Bakın nasıl gidiyor kilolarınız, herşey yemekte bitiyor .. Ama biz bayanlar bunu yapamıyoruz, dalıyoruz yemeye. Hem de beyaz ekmeği kesmek gerekiyor. Ben de çok şey denedim, bu 5i bir yerde çay beni çok rahatsız etti. Bulantı, uyku, çarpıntı … Ama yeşil çay ve mate güzel kullanıyorum, 3 kilo verdim 14 günde..

  Bütün form çaylarını da denedim:) Bir faydası olucak mı diye olmadı.. Ama dedigim gibi yemeği kestim, az yedim, pilav, makarna, ekmek yemiyorum. Akşam 7’den sonra hiçbirşey yemiyorum meyve bile… Açlık hissettiğim zaman hemen mate yapıyorum, ya da form cayı çok iyi geliyor arkadaşlar. Yani boğazınızı kesin yeterli…

 • Ekmek, pirinç, makarna gibi kalitesiz karbonhidratların kısa süre sonra tekrar açlığa neden olduğu biliniyor. Ve hiçbir besleyiciliği yok. Proteine odaklanın arkadaşlar. Karbonhidratı istemeseniz de alırsınız. Karbonhidratı %70 azaltın, gün içinde ne kadar az acıktığınıza şaşıracaksınız. Yanınızda sürekli dolu olan 1,5 litrelik bir şişe olsun :) Su bardaktan içilmiyor :) Meyveyi az tüketin; meyveden de alınsa şeker şekerdir, Ben günde yarım kilo meyve yiyen formda birine rastlamadım. Hava kararınca vücut dinlenmeye geçer, akşam yemeğini saat ilerlemeden aradan çıkarın. Son olarak özellikle akşam yemeğinden sonra siyah çayın yanında yediğiniz tatlı tuzlu herhangi birşey bütün gün sarfettiğiniz çabayı boşa çıkaracaktır. Bunlar benim kendimde uyguladığım amatör görüşlerdir. Başarılar..

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

İrmik Helvası tarifi
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Dondurma Külahı tarifi
Tortellini ve tortelloni nasıl yapılır?
Dukan Diyeti 2. Evresi Örnek Menü - 1
Evde margarita nasıl yapılır?
Evde tel şehriye yoksa???
Mooncake (Ay Pastası)

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers