Koenzim Q10 (Coenzym Q10)’in faydaları

, GIA

Endokrinoloji uzmanı Prof. Dr. Metin Özata’nın “Vitamin Mineral ve Bitkisel Ürün Rehberi” adlı kitabından aynen alıyorum:

Tüm hücre zarlarında ve yağları taşıyan proteinlerin yapısında bulunur. Hücre içinde enerji oluşturulmasında görevlidir. Vücudumuzun Q10 üretebilmesi için B6 vitamine ihtiyaç vardır. Ancak bu antioksidanı dışarıdan da alabiliriz. Yapılan klinik çalışmalarda ortaya çıkan sonuç: Koenzim Q10 damarların içini saran Endotel adlı zarın görevini iyi yapmasını sağladığını gösteriyor. Bu, insan sağlığı açısından çok önemli. Aksi halde damar sertliği riski artıyor. Koenzim Q10’a, özellikle kolestrol düşürücü ilaç alanların gereksinimi var. Çünkü bu kişilerin kalp ve iskelet kasında yer tutan bu madde azalır.

Coenzym Q10 kimler için faydalıdır?

– Hipertansiyonlu hastalara, tansiyon ilaçlarıyla birlikte almaları önerilebilir. Ancak, Koenzim Q10’un bu kişiler üzerinde uzun sürede nasıl etki yaptığı bilinmiyor.
– Kardiyomyopati denilen kalp hastalarına
– Mitokondrial diabet denen bir tür şeker hastalığında
– Parkinson hastalarının günde 120 mg kullanmasında yarar var.
– Sperm sayısı ve hareketliliği arttırıcı özellik taşıdığı kesin.
– Kalp yetmezliği ve damar sertliğine iyi geldiğine ilişkin deneyler henüz kesinlik arz etmiyor.
– Sanılanın aksine, anti-aging (yaşlanma geciktirici) etkisi olmadığını, atletik performansı arttırmadığını söyleyebiliriz.
Coumadin türü ilaç kullananlarla, kolestrol düşürücü Zocor, Pravokol ve Lipitor kullananlar Q10 aldıklarında dikkatli olmalı.

Pin It

6 yorum

  • Cok faydali bir bilgi. Tesekkurler GIA. Peki bu koenzim Q10’u uretmek icin gereken b6 vitaminleri en cok hangi sebze meyvelerde bulunur? Bu konuda bir bilgi var mi?

  • Onu da araştırıp, başka bir postta anlatayım:)

  • Bana migren icin onermislerdi bunu. Hatta ABD’de migrene iyi geldigi icin fiyatini dusurmusler, satici kadin “kolay kolay fiyat dusmez, Co Q10 gercekten de iyi geliyor” demisti. Benim basagrilarim biraz farkli migrenden ama eninde sonunda bunu da deneyecegim heralde!

  • Selam,
    reader listte Soğanlı Peynirli Kelebekler tarifini goruyorum ama sayfa acilmiyor. bi daha yayinlar misiniz? adindan cok hos biseyler oldugu belli ama goremiyorum

  • Merhaba gly, o tarifi yabancı bir blogdan almıştım. Sahibi sonradan vazgeçti ve izin vermedi yayınlanmasına. O yüzden kaldırmak zorunda kaldım. Ama ben önümüzdeki hafta kendim uygulayıp, koymaya çalışacağım o tarifi. Basit birşeydi zaten.

  • cok saol. hala resmini goruyorum, merakimi cok deprestirdi :)

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
Soğan Kızartması tarifi
Keçiboynuzu ile Çikolata Tarifi
İrmik Helvası tarifi
Dondurma Külahı tarifi
İrmik Tatlısı tarifi
Tavada Az Yağlı Patates Kızartması tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Domatesli Yumurta tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers