Kilolu Yolcular

, GIA

United Airlines havayolu şirketinin, aşırı kilolu yolculardan fazla koltuk parası alma konusu gündemde. United Airlines, obez yolculardan iki koltuk parası alan 3. havayolu şirketi. Dayanak noktaları ise şu: Yolcular koltukların arasındaki kollara dayanabilmeli ve uzatmalar olmadan kemerlerini bağlayabilmeliler.

Sivil bir toplum örgütü olan, National Association to Advance Fat Acceptance (kısaca, şişmanlığı kabul ettirmeyi amaçlayan bir örgüt), bu konuya kayıtsız kalmamış tabii: “Uzun, kısa, zayıf, şişman, geniş omuzlu, geniş kalçalı, uzun bacaklı… Her insan farklı vücut tipinde ve farklı bedende. Koltuklar, insanların çok nadiren rahat bir seyahat yapmalarına olanak verecek tipte; çünkü herkesin vücut yapısı farklı.” diye bir açıklama yapmış.

Kilo ayrımcılığı yapanların avukatı ise, “Madem Amerikalılar’ın 1/3’ü obez, o zaman uçak koltukları %30 oranında büyütülmeli” demiş.

Bu konuya aklı yatmayanlar; metro, otobüs gibi taşıtların örneğini veriyorlar. Toplu taşıma araçlarında, obezler iki bilet parası vermiyorlar. Ancak yolcu uçakları, toplu taşıma araçları ile aynı sınıfta yer almıyorlar; yolcu uçakları misafirlerini rahat ettirmek zorundalar.

Diğer taraftan da, koltukları daha büyük yapmanın, Amerikalılar’ın obez olduğunu kabul etmek ve bunun karşısında pes etmek anlamına geldiği düşünülüyor. Bu yaklaşımla, onları sağlıklı bir hayat tarzına yönlendirmenin imkansız olduğunu savunuyorlar. “Aşırı kiloluları cezalandırmaya çalışıyorsunuz; ama  uçaklarda atıştırmalık olarak fıstık, kurabiye ve çikolata dağıtmaya devam ediyorsunuz; neden taze meyve ikram etmiyorsunuz?” diyenler de var.

United Airlines ise, son bir senede aşırı kilolu yolcularla ilgili 700 şikayet aldığını söylüyor. Ancak bu önlem tamamen diğer yolcuların konforu içinse; o zaman çok uzun boylu, çok kokan, çok konuşan yolculardan, veya yaramaz çocuğu olan ebeveynlerden de fazla para almak gerekmiyor mu?

Siz bu işe ne diyorsunuz?

Pin It

3 yorum

  • Bu kadar da ayrımcılık bana biraz fazla ve gereksiz geldi. Ne yapacaklarını şaşırdılar artık.

  • cok yanlis bir yaklasim. Dusunsene check-in sirasinda, bavulunuzdan sonra sizi tartiyorlarmis:)) Bunu yapacaklarina hakikaten once mönülerini degistirmeleri daha mantikli olur.

  • United Airlines basta olmak uzere butun amerikan havayollari insanlari ne sekilde kaziklayacaklarini sasirdiklari icin boyle yaratici bir cozum bulmuslar!

Bir cevap yazın

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Fırında Patatesli Pırasa tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Soğan Kızartması tarifi
Güveçte Mantarlı Tavuk Tarifi
Un Helvası tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
İrmik Helvası tarifi
Karnabahar Pizzası
Fırında Sosis ve Patates tarifi
Pratik Elmalı Turta tarifi