Kanola Yağı (Canola Oil)

, GIA

Okuduğum bütün yabancı yayınlarda, kanola yağı zeytinyağı ile eşdeğer kullanılıyordu. Artık market raflarında da rahatlıkla bulunabildiğini görünce, denemek için 1 litre aldım. Peki nedir bu kanola yağı? Nelere faydalıdır? Türk Kalp Vakfı neden tavsiye ediyor?

İlk aklıma gelen, kanola adlı bir bitkiden elde edildiğiydi. Ancak yanılmışım. Kanola (Canola): “Canadian Oil, Low Acid” ‘den geliyormuş. 1970’lerde Kanadalı iki kişi tarafından yetiştirilen bitkilerden elde edilmişler. Kanola yağı, kolza bitki tohumlarının genetik yolla ıslah edilmesi ile elde ediliyor. Uzun yıllar boyunca bu yağ, makinalarda ve buharlı aletlerde kullanılmış. Ancak 1950lerden sonra, yenebilir duruma getirilmiş.

Aslında, biraz araştırma yapınca zeytinyağı gibi her yerde övülmediğini görüyorsunuz. Birçok makalede, kanola yağının zararlarından ve kanser riski taşıyıp taşımadığından bahsedilmiş. Okudukça iyi mi yaptım kanola yağı alarak diye düşünmekten kendimi alamadım. Ancak sonra gördüm ki: Zararlı olan, ilk başlarda kolza bitkisinden elde edilen yağ imiş. Ancak sonradan bu bitkiyi zararlarından arındırmışlar ve kanola adı vermişler. Tübitak Bilim Teknik’te yazılanlar şöyle:

“Kanola bitkisindan elde edilen yağ, oleik asit, linoleik asit ve Omega-3 yağ asidi içermesi ve doymuş ya oranının yalnızca %7 civarında olması (bu oran zeytinyağında %15, ayçiçeği yağındaysa %12) nedeniyle, sağlığımız için yararlı kabul ediliyor. Spekülasyonlarda belirtildiği gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasıyla ya da zehirlenmelere yol açışıyla ilgili bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek bulunmuyor.”

Kanola yağının sağlığa faydaları:

– Kanola yağı tekli doymamış yağlar yönünden zengin, dolayısıyla kötü kolesterolü engelleme özelliğine sahiptir. Bu zeytinyağını da yararlı yapan özelliktir. Tekli doymamış yağ oranı zeytinyağında %73, kanola yağında ise bu orana çok yakın olup %63’tür.
– İçeriğinde ciddi miktarda Omega 3 yağ asidi bulunmakta.
– Kanola yağı ayçiçek yağından daha fazla ısıya dayanır.Yani rahatlıkla kızartmalarda kullanılabilir.


Pin It

12 yorum

  • Prof. Dr. Canan Karatay kanola yağını kesinlikle yasaklıyor. Genetiğiyle oynanmış (GDO’lu yani) Kanada hükumeti ihracatı artırmak için düzmece araştırmalar yaptırmış. Kesinlikle almayın. Zeytinin vatanında yaşayıpta kanada (kanola) yağı kullanmak na kadar saçma.

  • Kanmayın sağlıklı masallarına…hepsi YALAN.. ‘Zeytinyağlı yiyemem amaaan basma da fistan giyemem amaaan’ bize ABD’nin sevgili GDO’lu mısır ve ayçiçeği yağlarını parayla bu aptal şarkıyı besteletip zeytinyağından soğutarak bir güzel sattılar. Damarlarımız gerçekten de hiiiiiiiç tıkanmadı. Ne de olsa sağlıklı.!!! Biraz tv izleyip Kenan Demirkol gibi profesörleri takip ederseniz anlarsınız. Aklı olan soğuk sızma zeytinyağı ve mera tereyağı yer. Ataları gibi 100 yaşına kadar sağlıkla, günde 10 hap yutmadan yaşar.. Saygılar…

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Mocha Frappuccino tarifi
Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Damla Sakızlı Kek tarifi
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Limonlu Parfe Tarifi
Maş Fasulyesi Yemeği tarifi
Evde tel şehriye yoksa???
Kabaklı Patatesli Kek tarifi
İrmik Helvası tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers