Kahve, daha çok kahve, daha çok, daha çok….

, GIA

Starbucks’taki alengirli kahvelerden ziyade, tercihim çoğu zaman günün kahvesi oluyor. Boyutu sorulduğunda ise, “en minik boy“, “en ufak boy“, “en küçük boy” gibi bir cevap geveliyorum. Şanslıyım ki beni anlıyorlar, “haaa, tall” diye tercümeyi patlatıyorlar. “Oh yeaa, excuse me, tall demek istemiştim.” diyorum içimden. Ve her seferinde bu muhabbeti yadırgıyorum. Ve dahası, o en minik boyun en az 3 parmaklık kısmı bardakta kalıyor.

Ben yadırgamaya devam edeyim, Starbucks kahve boyutlarını daha da büyütmüş… Trenta diye bir boy daha çıkmış, yaklaşık 1 litre kadar. İçimden sadece “Yu.!” demek geliyor şiddetle, ama terbiyemi çok bozmayayım. Bu arada, resimdeki kutu içecek, bizim kutu içeceklerden biraz daha büyük. Amerika’daki kutu içecekler 355 ml, bizdekiler 333 ml. Dikkatinizi çekerim.

Ayrıca umarım bu boy, sadece kahveler içindir. Trenta boy bir frappuccino düşünebiliyor musunuz? Onun yerine gidip, 6 dilim pasta yemek çok daha mantıklı olsa gerek.

Pin It

21 yorum

 • Venti ve trenta gibi garip isimler kullanilmasinin nedeni bu kelimelerin amerikan ounce olcu birimine atifta bulunmasi.
  Venti bardaklar 19.98 oz. yani 20 gibi birşey. (zaten venti 20 demekmis italyanca’da)
  Trenta bardaklar da 31 oz. (trenta da 30 demekmiş)
  Yani çok alakasiz isimler değiller.
  Ha niye İtalyan derseniz, espresso, cappucino falan hep İtalyan menseili icecekler, o konsepte bagli kalmislar derim.

  Ben de Starbucks avukati gibi konustum tam :) Starbucks kahvesini cok da sevmem üstelik.

 • Ben Starbucks çılgınlığını çozemiyorum…Acayip pahalı kremalı karton bardakta kahveler, yapay yiyecekler…Kopkoyu bir kahve ile dekorasyon
  Neden? Tunalı’da nerdeyse yerin altında var birtane. Hapishane gibi ama tıklım tıklım …Neden??? Biz özenti miyiz yoksa acayip bir kremalı kahve tutkusu varmıs da habersiz mi yaşıyor muşuz?

  • Bence Starbucks’ın bu kadar tutmasının nedeni, öğrencilerin çok rahat/uygun fiyatla sosyalleşebildiği bir mekan olması. Toplam 3-5 TL vererek aldıkları bir kahve ile, isterlerse saatlerce oturabiliyorlar orada. Ama diğer cafe’lerde bunu yapamıyorlar. Yoksa, kahve sevmekle alakası olduğunu düşünmüyorum şahsen ben. En azından, bizim yaş grubumuz, gerçekten kahve içmeye gidiyor olabilir. Ama asıl kitle, gördüğüm kadarıyla lise-üniversite öğrencileri.

 • Uzun oturulabiliyor bu doğru, ama kahveler pek de 3-5 tl değil. Ve yaşça büyükler de var. Eğer coğunluk üniversiteliler ise bu tabii daha da üzücü. Sağlık açısından.

 • Bazı insanlara çay mı kahve mi diye sorduğunuzda, tercihi çay ise şayet, Starbucks ve benzeri mekanlara olmasa da olur mantığı ile bakıyorlar. Ya fiyatlarını uçuk buluyorlar, ya kahvesini beğenmiyorlar v.s. Okuyucuları tenzih ederim tabiki ama, etrafımda gördüğüm birçok örneğe istinaden yazıyorum bunları. Ben de, tam tersi, kesinlikle bir kahve tutkunuyum. İşyerime geçmeden önce, sabahları oturup, 15 dk orada soluklanmak bana çok keyif veriyor. Sadece kahve değil tabii ki, harika sandviçlerini ve keklerini de yemek mümkün bu arada. İçeri girdiğimde, oranın kokusu bile bana çok çekici geliyor mesela.
  Sonuç itibari ile fazlasıyla göreceli bir konu :)

 • aynı şeyleri ben de hissediyorum. :) birgün “oh yes, tall” diyeceğim ben de az kaldı. inatla “en küçük boy” istemeye devam ediyorum ama :)

  short da var değil mi? eşim birgün onun için çocuk boyu diyince istemeye utandım bir daha :))) çocuklar kahve içer mi o ayrı tabi :)

 • Aman Allah’ım ne kadar kahveci olmuşuz 60ml türk kahvesi ile bi gün idare eden millete en küçüğü 300ml bende amerikada yaşayanların neden akılları başında değil diye düşünüyordum. bu özentili hayatı bırakın adamların midesi mide değil fos… çukur sanki güne kahve içerek başlıyorlar diyecekler ki o kahve başka, başka maşka anlamam bom boş mide yüzünü bile yıkamadan kahve. şimdi bize içireceğiz diye süsle püsle kendi kahveni sırada bekle sipariş ver otur amuda kalk takla at şimdi hazır buyrun starbuckss kesinlikle saçma adam ayağına kadar hizmet edip getiriyor bizim çaycılar bide laf ediyoruz yok önlüksüz yok bıyıklı bilmem ne kardeşim özenen olmayın özenilen olun. geçenlerde ikeadan kart verdiler kahve sınırsız dediler e alalım bedava sirke dedim bi de hanıma parayla aldık yazık oldu ne sınırsızı bi yudumdan sonra içmeye devam edene para ödülü vermeleri lazım herkese kafeinsiz mutlu günler…:)

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Nanaimo Bar tarifi
İrmik Helvası tarifi
Çiğ Besin Diyetinde 1. Gün
Un (Yalancı İşkembe) Çorbası tarifi
Dukan Diyeti 2. Evresi Örnek Menü - 1
Dünyanın en pahalı 5 çikolatası
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Evde tel şehriye yoksa???
Evde margarita nasıl yapılır?
Kıymayı buzlukta küçük parçalar halinde saklamak

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers