Hawaii’de ne yenir?

, GIA

Hafif Tarif muhabiri Beliz, Hawaii’den bildiriyor:

Mahi-mahi burger:

Hawaii denince akla hemen tropikal meyveler, ızgara balıklar gelse de; Hawaii kalp-damar hastalıklarında dünyada başı çeken ülkelerden biriymiş. Hawaiililer’in yemekleri çoğunlukla patates, pilav/makarna ve yanında et içerirmiş. Resimdeki yemek ise, en hafiflerinden biri: Izgara mahi-mahi burger. Mahi-mahi tropikal sularda yaşayan, ABD, Japonya, Hawaii, Karayipler ve daha birçok ülkede çok tüketilen bir balık.

Yolunuz Hawaii – Oahu adasına düşerse (ki düşürmek için elinizden geleni yapın:)), mutlaka Crounching Lion Inn‘de taze hindistan ceivizi suyu içip ızgara mahi-mahi yemenizi öneririm.

Li Hing Mui (Seyahat eden erik):

Hawaii Pasifik Okyanusu’nun ortasında, her yere uzak bir takımada olduğundan, meyve-sebze çok pahalı. Bütün Amerikan eyaletleri gibi, burada da Çin mahallesi var. Honolulu’daki mahalle oldukça renkli ve ucuz, geceleri de tehlikeli sayılavbilecek bir yer. Çinliler adaya geldiklerinde meyvelerin pahalılığı karşısında çok zorlanmışlar; bu yüzden akla gelebilecek her türlü meyveyi kurutmuşlar: Hindistan cevizi, ananas, mango, guava, erik, muz… Bunların en ünlüsü (Bilenler bol bol sipariş veriyorlar.) Li Hing Mui, yani seyahat eden erik.

Eriğin bu adı almasının sebebi, Çinliler’in göçünün ilk dönemlerinde bu eriğin anavatanlarından gelmesi. Bu kuru eriği insan ya çok sever, ya nefret eder; çünkü çok keskin bir tadı var. Aynı anda hem tatlı, hem tuzlu, hem de çok ekşi… Ayrıca içinde kocaman bir çekirdeği de var. İçeceklere (bira veya kokteyllere) apayrı bir lezzet veriyor; hem de insanın yüzünü ekşitmiyor:)

Hawaii’de ne içilir? merak ediyorsanız, buraya bir göz atın.

Pin It

2 yorum

  • GIA yoksa hawai’lere mi gittin?
    bu baligi yemeden once gorse herhalde yemekte tereddut ederdim.

  • arkadaslar bu kurutulmus erik japon mutfagindada var, bu erik tuzlanarak kurutuluyor, bozulmasin ve küf tutmasin diye….ve japonlar bu erigi iceceklere degil, yemeklere katiyorlar (Ume Boshi erigi). Mesela nohuta cok yakisiyor, Ben bir kere denedim nohutu düdüklüde pisiriyorsun hic bir baharat katmadan tuz bile katilmiyor, nohut tam pisirildikten sonra icine iki üc bu kurutulmus erikten katiyorsun ( önce iyice kücük kücük kesiyorsun erikleri ve eziyorsun, nohuta ilave ediyorsun ) sonra nohut birazdaha pisiriliyor, nohuta tad versin diye, ve sonundada soya sosu ekleniyor. Cok lezzetli oluyor.

Bir cevap yazın

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
İrmik Helvası tarifi
Mooncake (Ay Pastası)
Evde tel şehriye yoksa???
Yağlı Kırmızı Biber Dolması Turşusu
Tavada Az Yağlı Patates Kızartması tarifi
Fırında Sosis ve Patates tarifi
Starbucks'taki müthiş kek!
Lohusa Şerbeti Tarifi
Gandhi ve Şeker Hikayesi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 762 aboneye katılın