Hamilelikte Alkol Alımı

, GIA

Guardian‘dan alınan habere göre:

Hamilelik sırasında haftada bir ya da iki birim alkollü içki içen kadınların çocuklarının, beş yaşına kadar herhangi bir zarar görmediğini ortaya çıkaran bir araştırma, içkinin tamamen bırakılması yönündeki kabul edilmiş tıbbi tavsiyeyi boşa çıkarttı. Çalışma bu annelerin çocuklarının davranışsal ve bilişsel gelişim açısından geri kalmadığını gösterdi.

Journal of Epidemiology and Community Health adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmanın yazarlarından Dr. Yvonne Kelly, sonuçların kadınlara seçim yapmak için veri sunduğunu belirtti. Fakat sonucun “ağır alkol tüketimi, fetal alkol sendromu ya da aşırı içki almayı kapsamadığını” vurguladı.

Araştırmacılar 2000 ve 2002 arasında dünyaya gelen 11 bin 500 bebeği beş yıl boyunca takip etti. Annelerle hamilelik sürelerince alkol kullanımı konusunda konuşuldu ve beş kategoriye ayrıldılar: Hiç içmeyenler, hamilelikte içkiyi bırakanlar, hafif içiciler (haftada bir-iki birim), orta içiciler (haftada üç-altı birim ya da bir oturuşta üç-beş birim), ağır içiciler (haftada yedi ve daha fazla birim ya da tek seferde altıdan fazla birim).

Kadınların yüzde 6’sı hiç içmediklerini, yüzde 60’ı hamilelikte içmediklerini, yüzde 26’sı hafif içici, yüzde 5,5’i orta içici ve yüzde 2,5’i de ağır içici olduklarını söyledi.

Sonuçlar, ağır içicilerin çocuklarının hiperaktif olma olasılıklarının ve davranışsal, duygusal sorun yaşama oranlarının daha yüksek olduğunu gösterdi. Öte yandan hafif içici annelerin daha üst sosyoekonomik sınıftan geldiğini belirten araştırmacılar bunun etkisini de sonuçlardan yalıttı.

—-

Ben ne sigara, ne alkol tiryakisiyim. Haberde kastedilen tiryaki kadınlardan biri değilim. Hamile birinin eline bir kadehi, hele de sigarayı hiç yakıştıramıyorum. Belki de görmeye alışık olmadığımızdan. Bence çoğunuz bu araştırma sonuçlarına itiraz edeceksiniz, ama son yapılan araştırmalar da böyle işte. Yine  hamilelikte alkol ve sigara kullanmayı aklımıza bile getirmeyeceğiz  eminim, ama araştırma sonuçlarından da haberiniz olsun. Yoksa lütfen beni topa tutmayın yine:)  Zaten sigaranın lafı bile edilmemiş, dikkatinizi çekerim. Sigaranın hiçbir durumda bir affı yok!

Pin It

7 yorum

 • Hiç içmeyen biri olarak zararsız yönü ilginç geldi.

 • Özellikle tiryakiler için vazgeçmek stres yarattığından ve asıl stres bebeğe zarar vereceğinden, doktorların mecburen onayladığını biliyorum. Herşeyin fazlası zarar zaten normal değil mi bu sonuç? Senin yargılanmanı gerektirecek bir durum yok bence, sadece bir araştırmayı paylaşmışsın.

  Ona bakarsan soya tüketimi ostrojeni arttırdığı için kanseri ve özellikle meme kanserini tetikliyor, buyrun buradan yakın! Zeki olsun çocuk diye soya filizi yediririlir anne adaylarına? Ama o da anne sağlığı için zararlı ileride…

 • Denemekte fayda var, teşekkürler

 • Benim bildiğim şarap-bira gibi içkilerin alkolü fermentasyon sonucu olduğundan, doz aşımı olmazsa zararlı değil. Yine de temkinli olmakta fayda var.

 • Yapılan-yayınlanan her araştırmaya güvenmemek lazım..
  Idealist doktorlar da anlatıyor ki; herhangi bir ürünün zararlı olup olmadığı ile ilgili araştırmalar, o ürünü üretenler tarafından yaptırılabiliyor. Bu da tarafsızlığa gölge düşürüyor ve güveni sarsıyor.
  Araştırmayı kimin finanse ettiği de önemli..

 • Her şeyin ortası karar sanırım ..

 • Her araştırmaya gerçekten güvenilmez. Firmalar finanse edebiliyor, ama milyonda bir ihtimal olsa bile bir annenin zeka geriliği, çeşitli kalp hastalığı ve ekstremite anomalisi olan bir çocuğun ve onun hayatı boyunca çekebileceği acının vebalini almak isteyeceğini sanmıyorum.

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

İrmik Helvası tarifi
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
Dondurma Külahı tarifi
Tortellini ve tortelloni nasıl yapılır?
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Dukan Diyeti 2. Evresi Örnek Menü - 1
Mooncake (Ay Pastası)
Soğanlı Yumurta tarifi (Saray Usulü)
Evde tel şehriye yoksa???

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers