Güllaç Pastası tarifi

, GIA

güllaç pastası

Güllaç benim senelerce ağzıma koymadığım, ama koyduğum anda da en sevdiğim ilk beş tatlı arasına giren bir lezzettir. Evde on dakikada yaptığım kevgir pastası da en sevdiğim pasta olduğuna göre, ben bunu güllaçla da bir deneyeyim dedim. Olurdu, olmazdı, dondurma erirdi, erimezdi tartışmalarından sonra, bir salata kasesi içinde bir deneme gerçekleştirdim. Sonuçtan gayet memnunum:) Hatta güllaç yapraklarını fazla bile koymuşum, çok daha az yaprakla daha ince de yapılabilirmiş. Normal güllaç yaparken, içinden bir miktar süt ve yaprak ayırarak yaptığım için, tam tarifini yazamayacağım. Ama yaklaşık ölçüler şu şekilde:

– 2 güllaç yaprağı
– 1 su bardağı şekerli süt karışımı
– 2 top dondurma

dondurmalı güllaç pastası

Güllacın şekerli sütünü hazırlarken, 1 litre süte 1 su bardağı toz şeker koyuyorum. Ne çok şekerli oluyor, ne az şekerli. Bana göre iyi bir kıvam oluyor. 400 gramlık güllaç paketi için ise, 3 litre süt ve 3 su bardağı toz şeker gerekiyor. İşte bu karışımın bir bardağını kullandım. Güllaca dökülecek şekerli sütün, kaynar olmaması gerekiyor; yoksa güllaç hamur oluyor. Soğuk olursa da güllaç sütü çekmiyor. Dolayısıyla, şekerli süt karışımının elinizi yakmayacak sıcaklıkta olması gerekli. Bir tabakta  ufak parçalar halinde kırdığınız güllaç yapraklarını, süt ile ıslatın. 10 dakika kadar sütte bekleyip, biraz yumuşasınlar. Ardından çok ufak olmayan bir salata veya çorba kasesine, ıslanmış güllaç yapraklarının üçte ikisini kaseyi kaplayacak şekilde dizin. Arasına dondurmayı koyun ve üstünü geri kalan yapraklarla kapatın. Kaseyi hemen derin dondurucuya kaldırın. Yemeden 10-15 dakika önce buzluktan çıkarıp, tabağa ters çevirin. Üzerini çilekli, çikolatalı sosla süsleyebileceğiniz gibi, toz fıstık, fındık veya hindistancevizi ile de süsleyebilirsiniz. Artık o kısmı size bırakıyorum:)

Nasıl, beğendiniz mi?

Pin It

22 yorum

  • 6 kişilik bir misafir grubu icin kaç yaprak güllaç yaprağı gider acaba?

    • Sayıyla hiç bilemem Seda. Bence sen normal ölçülerde yap, kalanı da siz yersiniz. Verilen ölçüler 6 kişiye rahat rahat yetecek ölçüler.

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
Soğan Kızartması tarifi
Keçiboynuzu ile Çikolata Tarifi
İrmik Helvası tarifi
Dondurma Külahı tarifi
İrmik Tatlısı tarifi
Tavada Az Yağlı Patates Kızartması tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Domatesli Yumurta tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers