Glisemik İndeks (Gİ) Nedir?

, GIA

İlk defa 1980’lerde ortaya atılan glycemic index kavramı, bir gıdanın kan şekerini yükseltme kapasitesi olarak tanımlanabilir. Gİ, 0 ile 100 arasında değişir. Glükozun Gİ değeri 100 kabul edilerek diğer karbonhidratların kan şekerini yükseltme gücü veya etkisi sıralanır. Glisemik indeksi yüksek gıdalar kan şekerini, dolaysıyla insülin seviyesini çok hızlı yükseltirken, düşük glisemik indeksli gıdalar kan şekerini yavaş ve daha az yükseltir. Protein ve yağlar için glisemik indeks söz konusu değildir.

Zayıflamak isteyen kişilerin glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmesi gerekir. Bir gıdanın Gİ’i 55’den az ise düşük, 56-69 arasında ise orta, 70’den büyükse yüksek Gİ’li gıda denir.

Yüksek Gİ’li gıdalar: Beyaz ekmek, beyaz pirinç, patates, tatlı kekler, pastalar, her tür şeker, bal, reçel, muhallebi, baklava ve türevleri, meşrubatlar, çikolata, şekerli meyve suları, kurabiyeler, bisküviler, börekler, poğaça, karpuz, kavun, muz, ketçap, pizza, patlamış mısır.

Düşük Gİ’li gıdalar: Şarküteri-fazla yağlı-kızartma dışındaki tüm et ürünleri, yumurta, yağsız süt ürünleri, tam tahıllı ekmekler, kepekli pirinç, kavun-karpuz-muz dışındaki tüm meyveler, yulaf ezmesi, süt eklenmemiş kahve, patates-mısır-balkabağı-pancar-iç bakla dışındaki tüm sebzeler, mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya, siyah çikolata (>%70 kakao), soya, kepekli makarna, az miktarda fındık-ceviz-badem.

Daha ayrıntılı glisemik endeks tabloları için faydalanabileceğiniz linkler:

http://www.glycemicindex.com/
Harvard Health Publications
Mendosa.com

Pin It

2 yorum

  • Pof yandik yani! Hadi sekerle beslenmemi gectim, muz yemezsem, sutu yagli icmezsem catlarim. Yandik ki ne yandik :( Ama bugunden itibaren (demin yedigim kekten itibaren) damardan seker alimina son veriyorum. Sonuclari yazarim ilk firsatta.

  • Bu konu çok önemli, insanlar fast food ürünler ile “istismar”ediliyorlar. BU bir bağımlılık. İnsilün bağımlılığı yani. Benim anlamadığım, kepekli veya tam buğday ekmeği piyasada neden daha pahalı. Beyaz ekmek için daha fazla işlem gerekiyor oysaki…Sigara yasağından sonra bir devrim de bu alana lazım. Zengini fakiri herkes şişmanlıyor. Her yer zayıflama ürünü dolu. Doğru beslensek pek çok sağlık harcaması da olmayacak aslında….

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Dondurma Külahı tarifi
Zeytinyağlı İri Bamya tarifi
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Yıldız şeklinde pasta yapmak
Lohusa Şerbeti Tarifi
İrmik Helvası tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
Fırında Sosis ve Patates tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers