Fındık Yağı

, GIA

Fındık, ülkemiz için taşıdığı ekonomik önemin yanısıra, yüksek yağ içeriği ile beslenme yönünden de önemli bir gıda maddesi. Çeşidine göre değişse de, ortalama yağ miktarı %62 olarak ölçülmüş.

Ben de bir ay kadar önce, arkadaşımın tavsiyesi ile aldım. Rengi zeytinyağına kıyasla çok daha açık. Buram buram fındık kokacağını düşünmüştüm, ancak o kadar da keskin bir kokusu yok. Arkadaşım Komili fabrikasında staj yaparken, orada üretilen fındık yağlarından ve yaydığı mis gibi kokudan bahsetmişti. Ancak ben piyasada Komili marka fındık yağı göremedim. Biz fındık yağını bayağı sevdik. Hem salatalara çiğ olarak koyabilirsiniz, hem de yemeklere.

Çeşitli yağlar arasında yapılan bir karşılaştırmada, fındık yağı insan vücuduna en az zarar veren, yararlı kolesterolü yükselten ve en hızlı yakılan yağ olarak birinci sırada yer almış. 2. sırada badem, 3. sırada yer fıstığı yağı, 4. sırada zeytinyağı, 5. sırada soya, 6. sırada mısır yağı ve en son sırada ayçiçek yağı yer almış.

İçeriğinde %83.42 oranında oleik asit, %8.81 oranında linoleik asit, %5.68 oranında palmitik asit, %0.47 oranında stearik asit ve %0.47 oranında palmioleik asit bulunuyor. Oleik asit, kanda kolesterolün yükselmesini önlemesi, kan şekerini düzenlemesi, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip olmasıyla; linoleik asit ise organizmanın büyümesini ve sağlıklı gelişmesini sağlamasıyla biliniyor. Fındık yağının diğer faydalarını da şu şekilde özetleyebiliriz:

– İçeriğindeki E vitamini vücuttaki kasları güçlendirip, kalp dokusundaki hücrelerin korunmasını sağlarken, kansızlığa karşı koruyucu etkide bulunuyor.
– Damar sertliği, daralması ve bundan kaynaklanan muhtemel kalp hastalıklarını önler.
– Psikososyal bir problem olan kısırlığa karşı etkilidir, üreme sistemini güçlendirir.
– Kanser gelişimi ve riskinde engelleyici etkisi vardır.
– Yüksek kalsiyum içerdiğinden çocukların kemik ve diş oluşumuna katkı sağlar, menopoz sonrası kemik erimesini yavaşlatır.

Pin It

13 yorum

  • Findik yagi cook guzel bir sey mmm kekler filan harika olur findik yagiyla. Bir de findik yaginda hamsinin cok guzel oldugunu duydum ama henuz onu denemedik :)

  • cok guzel

  • Ben de ilk defa gecenlerde aldim findik yagini..sıkı bi zeytinyagci olmama ragmen (pilavi dahi) hep oyle yaparim..findik yagi pilav ve kekten kesinlikle gecer not aldi.Isida bozulmamasi nedeniyle de ozellikle kizartma icin tavsiye ediliyor ancak kizartma aliskanligimiz olmadiigi icin onu henuz denemedim:)

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

İrmik Helvası tarifi
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
Dondurma Külahı tarifi
Tortellini ve tortelloni nasıl yapılır?
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Dukan Diyeti 2. Evresi Örnek Menü - 1
Mooncake (Ay Pastası)
Soğanlı Yumurta tarifi (Saray Usulü)
Evde tel şehriye yoksa???

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers