Evde damla çikolata yapmak

, GIA

Aslında yapmak çok da zor değilmiş. Morgana, beyaz damla çikolata bulamadığı için evde kendi yapmaya karar vermiş. Gayet de güzel yapmış. Biz neden yapmayalım diye düşündüm; hem de istediğimiz cins çikolata ile. Çikolatayı benmari usulü eritip, ince uçlu bir krema sıkma torbasına doldurun. Bir tepsi üzerine serdiğini yağlı kağıdın üzerine, istediğiniz büyüklüklerde sıkın. Biraz soğuttuktan sonra, çikolataları kağıttan kolayca ayırabilirsiniz. Yapması çok zevkli ama sabır istiyor gibi duruyor.

Pastalarınız veya sütlü tatlılarını için kullanabileceğiniz, çikolatalı süslemeler için, şu postlara mutlaka bir göz atın:

Çikolata rendesi
Kıvrılmış çikolatalar nasıl yapılır?

Pin It

15 yorum

 • Yaptım çok güzel oldu. Benmariyle erittim, yağlı kağıt üzerine şırınga (normal tıp şırıngasının iğnesini takmadan) ile parçalar sıktım, çeşitli büyüklüklerde. Çok güzel oldu. 15 yaşındayım, evde yalnız kaldıkça yemek yapıyorum. Mutfağı çok seviyorum.

  • Oooo Arda, bu yaşta evde damla çikolata yapan, 20 yaşında Jacques Torres olur:)

 • Merhaba,

  Yapılan damla çikolatanın kek veya kurabiyelerde eriyip erimediğini söyleyebilir misniz? Bana erir gibi geliyor ve eger öyleyse damla çikolata gibi kullanılamaz. Ama erimiyorsa kesinlikle çok iyi fikir, çünkü kaliteli damla çikolata bulmak çok zor.

  Teşekkurler,

  • Hazır satılan damla çikolatalardan daha fazla erir bunlar, her ne kadar ben kekin içinde kullanmasam da. Ama yine de, kekin içinde nokta nokta çikolatalı kısımlar yaratacağına inanıyorum. Zaten damla çikolata da kıtır kıtır ağza gelmiyor. Bunlar daha çok süsleme için çok lezzetli olurlar, çünkü bence de damla çikolatalar çok lezzetsiz. Mesela sütlü tatlıların, arasına, üstüne konabilirler. Dondurmaların üzerine serpilebilirler. Kurabiyede iyi olacağını sanmıyorum ben, çünkü daha önce normal çikolata rendesi koymayı denemiştim, erimişti.

 • merhabalar,

  ben de aynı şekilde fındıktan damlalar yapmak istiyorum. sizce yapabilirmiyim? fikri olan var mı?

Bir cevap yazın

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Minestrone Çorbası tarifi
İrmik Helvası tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Karamelden pasta süsleri
Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Fırında Sosis ve Patates tarifi
Pratik Elmalı Turta tarifi
Un (Yalancı İşkembe) Çorbası tarifi