Ekonomiyi düzeltmek için, diyete başlayalım!

, GIA

Ekolojistler, Amerikalılar aldıkları kalorileri azaltırlarsa, enerji krizi yaşanmayacağına dair bir açıklama yaptılar. Cornell Üniversitesi’nden D. Pimantel ve arkadaşlarının araştırma sonuçlarına göre, ileride petrol fiyatlarında yüksek artışlara neden olacak enerji krizi kolayca önlenebilir. İşte araştırmadan bazı önemli notlar:

– Ortalama bir Amerikalı günde 3747 kkal alıyor; oysa Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği rakam 2000-2500 kkal arası.

– Bu 3747 kkal’lik besinlere junk food denilen, abur cuburlar ve fast food’lar dahil değil. Pimantel’e göre, 3747 kkal’nin üçte biri kadarını da bu besinler için eklemek gerekiyor.

– Bu kadar kalori içeren besinin üretilebilmesi, kişi başı senede 2000 litre benzin harcanması demek. Yani ABD’nin toplam enerji kullanımının %19’u.

– Birleşmiş Milletler’in Beslenme ve Tarım Birliği’nin verilerine göre, ABD’de harcanan enerjnin yarısı hayvansal besinler (et, süt ürünleri ve yumurta) üretilirken kullanılıyor.

– Amerikalılar günde 3747 kkal almaya devam edip, vejetaryen bir diyete geçseler, şu an harcanan enerjinin üçte biri harcanmamış olacak.

– Eğer insanlar yedikleri junk foodun %80’inin kesseler, günlük kalori alımları %30 oranında azalacak. Hem dünya ekonomisine olumlu etkide bulunacaklar, hem de kilo kaybedecekler.

Pin It

2 yorum

  • evet ABD nin dunyaya verdigi bir zarar daha ortaya cikti, obez olurken hem kendi sagliklarini hem de dunyanin sagligini yok ediyorlar…

  • Gercekten inanilmaz…Almalari gereken kalorinin neredeyse iki katini aliyorlar…Kendilerine de butun insanliga da zarar…

Bir cevap yazın

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
İrmik Helvası tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Güveçte Mantarlı Tavuk Tarifi
Antrenman sonrası süt içmek
Pastayım Sana ve Şeker Hamuru ile Pasta Yapmak
Fırında Sosis ve Patates tarifi
Makarna kaç kalori?
Karnabahar Pizzası
Brokolili Makarna tarifi
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot