Ekonomiyi düzeltmek için, diyete başlayalım!

, GIA

Ekolojistler, Amerikalılar aldıkları kalorileri azaltırlarsa, enerji krizi yaşanmayacağına dair bir açıklama yaptılar. Cornell Üniversitesi’nden D. Pimantel ve arkadaşlarının araştırma sonuçlarına göre, ileride petrol fiyatlarında yüksek artışlara neden olacak enerji krizi kolayca önlenebilir. İşte araştırmadan bazı önemli notlar:

– Ortalama bir Amerikalı günde 3747 kkal alıyor; oysa Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği rakam 2000-2500 kkal arası.

– Bu 3747 kkal’lik besinlere junk food denilen, abur cuburlar ve fast food’lar dahil değil. Pimantel’e göre, 3747 kkal’nin üçte biri kadarını da bu besinler için eklemek gerekiyor.

– Bu kadar kalori içeren besinin üretilebilmesi, kişi başı senede 2000 litre benzin harcanması demek. Yani ABD’nin toplam enerji kullanımının %19’u.

– Birleşmiş Milletler’in Beslenme ve Tarım Birliği’nin verilerine göre, ABD’de harcanan enerjnin yarısı hayvansal besinler (et, süt ürünleri ve yumurta) üretilirken kullanılıyor.

– Amerikalılar günde 3747 kkal almaya devam edip, vejetaryen bir diyete geçseler, şu an harcanan enerjinin üçte biri harcanmamış olacak.

– Eğer insanlar yedikleri junk foodun %80’inin kesseler, günlük kalori alımları %30 oranında azalacak. Hem dünya ekonomisine olumlu etkide bulunacaklar, hem de kilo kaybedecekler.

Pin It

2 yorum

  • evet ABD nin dunyaya verdigi bir zarar daha ortaya cikti, obez olurken hem kendi sagliklarini hem de dunyanin sagligini yok ediyorlar…

  • Gercekten inanilmaz…Almalari gereken kalorinin neredeyse iki katini aliyorlar…Kendilerine de butun insanliga da zarar…

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Nanaimo Bar tarifi
İrmik Helvası tarifi
Çiğ Besin Diyetinde 1. Gün
Un (Yalancı İşkembe) Çorbası tarifi
Evde tel şehriye yoksa???
Dünyanın en pahalı 5 çikolatası
Evde margarita nasıl yapılır?
Kıymayı buzlukta küçük parçalar halinde saklamak
Limoncello tarifi
Dukan Diyeti 2. Evresi Örnek Menü - 1

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers