Dikkat krema var!

, GIA

dikkat

Maalesef bir kötü haber daha…

1 litrelik kutularda satılan bir krema edinmiştim bir yerden. Üzerinde yazana göre, son kullanma tarihine birkaç ay vardı. Çok çok nadiren krema kullandığım için buzdolabının kapağının alt rafında öylece kaldı. Bir gün farkettim ki, son kullanma tarihine birkaç gün var. Ucundan açtım, ufak bir tadına baktım; brokoli çorbası yapmaya niyetlenmiştim. Tadı normal. Sonra gel zaman git zaman, o brokoli çorbasını bir türlü yapamadım. Krema ucu açık şekilde beklemeye devam etti. Bir süre sonra son kullanma tarihi geçtikten sonra, yine ucundan tadına baktım. Hala ilk açtığımdaki gibi. Sonra bunu bir deney malzemesi yapmaya karar verdim; süt zehirlenmesi riskini göze alarak. Çay kaşığının ucu kadar bozuk krema, koca GIA’ya ne yapabilir ki motivasyonuyla…

Nitekim şöyle söyleyeyim; o krema asla bozulmadı; ağzı açık olmasına rağmen. Artık sıkıldım deneyden ve attım. (Son kullanma tarihini, ağzı açık şekilde 2 ay geçtikten sonra.) İçeriğine baktığımda, bir tek ben eksiktim. Tüm koruyucu maddelerin yanında şeker bile vardı. Üzerinde ağzı açıldıktan sonra 4 gün içinde tüketilmesi gerektiği yazıyor, ama bence hikaye; torunlarımıza bile kalabilirdi o krema.

Bahsettiğim kremanın markası, ilk aklımıza gelenlerden biri değil. Süpermarkette, çikolatalı fındık kreması dedektifliği gibi bir krema dedektifliği de yapmadım açıkçası. Ama benden söylemesi, dikkatli olun, alırken içeriğini okuyun.

Pin It

4 yorum

  • Tikveşli’yi ben ağzı açık bırakıp bir süre beklediğimde anında küflenme porlanma bozulma belirtisi verdi. Dedikleri sürenin bile altındayken :)

  • Yazmadan duramadım, o kremanın aynısından bende de vardı, aynı yerden edinmiş olabiliriz ;) Ben de geçenlerde, günü geçecek diye açtım birazını kullandım, kalanı deepfreeze atmıştım kaplara bölüştürüp, bir tanesini çıkarıp çözdürdüm, biraz kullandım kalanı dolaba koydum, sonra 2-3 gün geçti bozulmuştur dedim baktım ki bozulmamış şaşırdım, kullandım biraz yine kalan kısım dolapta bekledi, yani 1 hafta sonunda bile hala bozulmamıştı.

    Çok şaşırdım çünkü bir çok markanın kreması açıldığının ertesi günü bozulmaya başlıyor. Sen yazınca aklıma geldi bu durum. Tuhaf gerçekten.

    • Evet Özge, o krema:)

    • Aslında verdiklerinde son kullanma tarihine epey zaman vardı, ben kullanmakta geciktim. 5-6 ay dolapta durdu yani.

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Mocha Frappuccino tarifi
Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Damla Sakızlı Kek tarifi
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
İrmik Helvası tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
Maş Fasulyesi Yemeği tarifi
Evde tel şehriye yoksa???
Kabaklı Patatesli Kek tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers