Damalı pasta nasıl yapılır?

, GIA

Kimseyle kolay kolay paylaşmak istemediğim damalı pasta yapma yöntemini, artık sizlerle paylaşmak istiyorum:) Bunun için size tek gereken biri kakaolu, biri sade iki katlı iki hazır kek. Bir de bunları pasta haline getiren, bir çeşit krema. Sadece dama yapma yöntemini verip, pastayı oluşturma kısmını sizlerin hayal gücüne bırakacağım.

Keklerin katlarını bir masa üzerine yayın. Keklerden farklı büyüklükte halkalar oluşturmak için, üç ayrı büyüklükte tabak-bardak bulun. Ben ortadaki ufak parça için su bardağı, bir büyük halka için ufak bir tencere kapağı, bir büyük halka için ise tatlı tabağı kullanıyorum. Tabakları kekin üzerine koyup, bıçakla kenarlarından geçin.

Keklerden oluşan dört farklı boy tekerleğiniz oldu. Halkaları bir kakaolu bir sade olacak şekilde, iç içe dizin.  Katları zıt renkler dışarı gelecek şekilde üst üste dizdiğinizde damalı pastanızı elde etmiş oluyorsunuz. Katların arasına krema, damla çikolata ve meyve parçaları koyup, hafif bir pasta yapabilirsiniz. Dört katı üstüste koyduğunuzda, oldukça büyük, 12 kişilik bir pasta elde edebilirsiniz.

Tavsiye: Kek alırken, mümkün olduğunca tam ortadan ikiye ayrılmış kekleri seçmeye özen gösterin. Kekleri çok ince tekerlekler haline getirip, elimizde taşıdığımız için parçalanabilirler.

Başarılı bir damalı pasta örneği için, buraya bakabilirsiniz.

Keklerin değişik şekillendirilmesi ve değişik kullanımıyla ilgili diğer konular ilginize çekiyorsa, bir göz atmanızda fayda var:

Yıldız şeklinde pasta yapmak
Çam Ağacı Kekler
Kekleri ortadan ikiye kesmek
Değişik kek kalıpları
Tatlı Çiçekler
Top keklerin içleri nasıl doldurulur?
Zebra Kek

Pin It

27 yorum

  • BEN SÜT KARDEŞİME YAPMIŞTIM BU PASTADAN GÖRÜNCE ÇOK ŞAŞIRMIŞTI BU PASTAYI NEREDEN ALDN DİYE SORMIŞTU HATTA BNDE ALMADIM SENN İÇİN ÖZEL OLARAK YAPTIM DEMİŞTM VE GÖRENLERDE ÇOK BEGNMİŞTİ…. BUGÜNDE BU SİTEDEN ALDIĞM SÜTLÜ İRMİK TATLISINI YAPTM TADI Bİ HARIKA OLDU GÖRÜNTÜSE AYNI ŞEKİLDE VERDİĞİNZ TARİFLER İÇİN ÇOOK TŞK EDİYORM ..

  • Uzun zaman önce yayınlanmış ama… ben de yorum yapayım dedim. Bence düz bir tepside kareler hazırlanmış, daha sonra köstebek pasta gibi kalıba oturtulmuş bir pasta.

  • Bu pastayı bir arkadaşta gördüğümde bayıldım. Pastalarla çok ilgilenirim, çok zaman ayırırım, ama bu kadar farklı olanını görmemiştim … Arkadşım anlattı, ama aanlamadım. Fotoğraflarla anlatınca daha iyi anladım, teşekkürler.

  • Kestiğimiz ve parçalara ayırdığımız kekleri nasıl üst üste diziyoruz?

    • Bir katta en dışarıda kakaolu kek varsa, onun üstündeki katta en dışarıda sade kek olan parça olmalı. Bir kakaolu bir sade gelecek şekilde üstüste koyacaksınız.

  • Keklerin hazırları çocuklara zarar verir. Kendimiz yapsak keşke.

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Dondurma Külahı tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
Soğanlı Yumurta tarifi (Saray Usulü)
Mocha Frappuccino tarifi
Fırında Sosis ve Patates tarifi
Supangleli Kek tarifi
Kabaklı Patatesli Kek tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers