Chia Çekirdeği (Chia Seed): Yeni bir süper yiyecek mi?

, GIA
Mehmet Öz’ün, Oprah Winfrey şovundaki açıklamalarından sonra, Chia tohumuna yeni bir süper yiyecek gözüyle bakılmaya başlandı. Bir aralar Türkiye’de çim adam denilen ve suladıkça üzerinden çim çıkan yuvarlak nesneler vardı. İşte Amerikalılar da, Chia pet adı ile muadil bir ürün yapmışlar; ancak çim yerine Chia çekirdekleri elde ediyorlar. Peki nedir bunlar?

Dr. Mehmet Öz’ün de bitkinin faydalarını onaylamasından sonra, İnternet üzerinden yapılan siparişler her geçen gün artmaya başlamış. Sağlıklı besin satan zincir marketler de, bu ürünün peşinde koşmaya başlamışlar.

Chia çekirdeği aslında nane ailesinden gelen ve salvia hispanica olarak adlandırılan ve Aztekler tarafından bol bol yenmiş bir bitki. Anlaşılan Aztekler savaşlara dayanma güçlerini bu bitkiden almışlar.

İçeriğinde neler var?

Chia çekirdeğinin içinde yüksek oranda olan maddeler:

– Protein,
– Lif,
– Magnezyum,
– Kalsiyum ve en önemlisi:
– Bir çeşit Omega-3 yağ asidi olan ALA (Alfa-linolenic acid)

Bu bitkinin 28 gramında 137 kalori, 4 gram protein ve 11 gram lif bulunuyor. Şu an yapılan araştırmalar, bunu yiyen insanlardaki etkilerinden ziyade, bitkinin besin içeriği ile ilgili. Anca 2007 yılında 20 şeker hastası üzerinde yapılan araştırmada, şaşırtıcı sonuçlar elde edilmiş. 3 ay boyunca, günde 4 çay kaşığı Chia çekirdeği yiyen hastalarda;

– Kan pıhtılaşma oranı %20 düşmüş
– İltihaplanma %30 azalmış
– Omega-3 yağ asitleri oranı %80 artmış
– Büyük tansiyonları 6 birim düşmüş.

Bu çalışmada kullanılan bitki, özel bir tür olan Salba imiş. Salba bitkisinin 100 gramı, 910 gram somon balığıyla aynı oranda Omega 3 içeriyor. Aynı zamanda 10 sap brokoli ile aynı oranda magnezyum ve 2.5 bardak sütteki kadar kalsiyum ve yarım bardak fasülye kadar demir içerdiği tespit edilmiş.

Peki böyle zengin içerikli bir bitkinin tadı nasıl? Hiçbir tadı yok! Bunun iyi tarafı, her çeşit yemeğin içine eklenebilecek olması. Bir içeceğe veya bir kekin içine bile koyabilirsiniz.

Pek yakında organik dükkanlarda veya hap şeklinde vitamin mağazalarında yerini alacağından hiç şüphem yok!

Pin It

23 yorum

 • grhakanus@hotmail.com adresinden bana ulaşırsanız size bu ürünü temin edebilirim. Ürün enerji verici ve yorgunluk giderici…Bizzat denendi ve olumlu sonuç alındı.Tavsiye ederim.

 • Chia seed’in Türkiye’de de satılmasını arzu ediyorum ve ümit ediyorum.

 • Chia seeds İngiltere’de henuz yeni yeni kullanılmaya başlandı. Ben de aşçılık lisesi mezunu olarak bu ürünü son iki aydır deniyorum. Buradaki arkadaşlarımızla yeni reçeteler üretiyoruz. Bu konu hakkında bilgi almak isteyen veya ürünü satın almak isteyen varsa, bana 00447525845034 numaralı telefondan araryakup@hotmail.com adresinden ulaşabilir.. Saygılarımla.

  • elimde yeni getirdigim chia cekirdegi mevcut cok kisa zamanda temin edebilirsiniz!!
   londra kensington da wholefood market ten satin aldim organic degil natural (organic chia cekirdegini raf omrunu uzatabilmek amaci ile dogal koruyucu ue kaplanmis)
   araryakup@hotmail.com
   araryakup@gmail.com
   0044752584534
   executive head chef angel charlton house baker street

 • İlk önce denediğim reçetede chia çekirdeğini goji berry hoşafına (1 ölçek goji berry, 3 ölçek suda bir taşım kaynatın)
  1 çay kaşığı çekirdek için 10 çay kaşığı goji berry hoşafı katıp, 1 saat beklettikten sonra, yoğurt ile karıştırın.

 • Arkadaşlar, bu ürünün üretimini yapan Ispanyol merkezli bir firma ile kontağım mevcut. Firma bu urunu TR’de pazarlayacak firmalar aramaktadır. Ilgilenen olursa ah.atak@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

  Saygılarımla,
  Ahmet

 • Selamlar arkadaşlar,
  Bu site sayesinde birkaç sipariş elde ettiğim gib birkaç tane kendini bilmeyen insanlarla da karşılaştım. Dolayısıyla şunu belirtmeliyim ki, ben kilosunu 70 liradan gönderiyorum. Burada ortalama 15 sterlin, yani 42 TL. Buna eklerseniz paket ve gonderimi çok cüzi bir miktar kar ediyorum veya edemiyorum bazen.
  Eğer bu bilgiler dahilinde benden chia seed isteyen var ise, İngiltere Tarım Bakanlığı güvencesi ile memnun olurum. Yok ise lütfen ne benim ne de kendi zamanınızı boşa harcamayın.
  Teşekkürler

 • Süper Tohumlar
  Chia tohum şu anda muhteşem bir rönesans yaşanıyor eski bir superfood olduğunu. Bu adaçayı aile (Salvia Hispanica) üyesidir. Küçük siyah ve beyaz tohum güneybatı en Kızılderililerle birlikte, bir kez İnka, Maya ve Aztek uygarlıklarında bir elyaf vardı.

  “Chia” aslında güç için Maya kelimedir. Tohumlar özellikle onlarla küçük bir kese taşıyacak onların çalışan haberciler, için mega-enerji gıda, bu eski kültürler tarafından kullanılmıştır. Chia ‘Hint Koşu Gıda’ olarak adlandırılan ve enerji inanılmaz ‘sürdürülmesi’ dalgalanma verir olmuştur. Sporcular kesinlikle chia vermek gibi görünüyor ‘çalışan enerji’ dikkat edin. Onlar Chia yerseniz, o gün, onların dayanıklılık ve daha fazla çalıştırmak için yeteneği oldukça gelişmiş olabilir daha sonra çalıştırın.

  Yerli Amerikalılar Chia tohumların bir çorba kaşığı 24 saat boyunca bir kişi sürdürmek söylüyorlar. Chia da, büyük TAT olur (küçük dinozor yumurta gibi) sevimli görünüyor ve gerçekten hızlı bir şekilde yemeye hazır – bu bir off-ölçekli besin profiline sahip olan yanında …

  Chia tohumları aşağıdaki besleyici özellikleri ve faydaları olduğu söylenir:
  2 kez proteinin başka bir tohum ya da tohum.
  5 kez süt kalsiyum, artı kemik içine transferi kalsiyum yardımcı olan bir eser mineraldir bor.
  Muz gibi potasyum 2 kat daha fazla.
  Yaban mersini 3 kez rapor antioksidan gücü.
  Ispanak 3 kat daha fazla demir.
  Esansiyel yağ asitleri olan omega 3 ve omega 6 bol miktarda, …
  Enerji sağlar.
  Gücü artırır.
  Dayanıklılık güçlendirir.
  Düzeyleri kan şekeri.
  Kilo kaybı neden olur.
  Yardımlar bağırsak düzenlilik.
  Chia tohumları kolay anlaşılır bir biçimde tüm temel amino asitleri sağlayan protein tam bir kaynağıdır. Ayrıca, çözünür lif müthiş bir kaynağıdır. Keten gibi, Chia son derece ‘hidrofilik’ olan – tohum su emme ve yapışkan jel oluşturun. Onlar suda 9-12 kat daha ağırlık tutabilir ve çok hızla absorbe – 10 dakika altında. Chia bir avantajı, bu tür yüksek bir antioksidan içeriğe sahip olduğundan, keten, örneğin, ekşiyebilirler olabilir oysa, tohumlar, daha uzun bir süre stabil kalması olmasıdır. Chia tohumları kolayca tat, koku ya da besin değeri bozulmadan 4-5 yıldır kuru saklanabilir. Sen keten çağrısında herhangi bir tarifi chia yerini alabilir.

  Chia ve tadı çok hafif ve hoş. Kolayca ölçüde tadı değiştirmeden diğer gıdalar ile birleştirmek anlamına gelir. İnsanlar soslar, ekmek hamurları, pudingler, tatlılar ve daha fazla chia ekleyin. Çeşnisi, artı kitleler fazla besin ilave edilir. Gıdalar eklendiğinde, bu lezzet inceltmeden kalori ve yağ yerinden, onları yığınları çünkü Chia bir dieter rüyası gıda adı olmuştur. Böylece, birisi, tipik bir porsiyon yiyebilirsiniz gıda Chia ile Hacimli kadar olmuştur, çünkü henüz sadece, onlar yemiş olabilir yarısı kalori tüketmek. PLUS, yiyen besin açısından zengin superfood iyilik, nemlendirir bir bıkkınlık alır ve sürdürmektedir.

  Birlikte yenirse Chia, sistemde şeker etkisini yavaşlatır. Chia jel karbonhidrat ve şeker içine karbonhidrat dönüşüm yavaşlatır, onları yıkmak sindirim enzimleri arasında fiziksel bir bariyer oluşturur. Gıdalardan enerji anlamına gelir daha fazla dayanıklılık sonuçlanan, giderek serbest bırakılır. Bu özellikle şeker hastaları için büyük fayda açıkça. Ayrıca elma suyu gibi süper tatlı lezzetleri ile chia birleştirmek ve süper-çivili almak anlamına gelir. Chia olağanüstü su emme kalite nedeniyle, özellikle efor sırasında, size hidrasyon uzatmak ve elektrolit korumak yardımcı olabilir. Tüm, su bulanmış chia tohum kolayca sindirilir ve emilir. Onların küçük dinozor-yumurta gibi kabukları hızlı yıkmak. Bunlar vücutta hafif hissediyorum, henüz enerji. Onların besin hızla vücuda asimile edilebilir. Chia tohumları toplu kadar, sonra bağırsaklarda eski biriken atık çıkarmak ve ortadan kaldırmak için yardımcı, bağırsak yoluyla süpürme, inanılmaz bir sindirim süpürge gibi çalışır. Birçok kişi Chia yemek bir kez dışkı da daha düzenli hale bulabilirsiniz.

  Chia tohumu protein hiçbir gluten içerir. Bu bir gluten duyarlılığı ya da sadece bir yedek bulmak isteyen olan herkes için idealdir gluten içeren buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar.

  Chia kilo kaybı / dengesi, tiroid koşulları, hipo-glisemi, şeker hastalığı, IBS, çölyak hastalığı, asit reflü ve kolesterol düşürücü, dahil olmak üzere sağlık sorunları geniş bir aralığı için faydalı olduğu bildirilmiştir. Chia tüketilen geleneksel kültürlerde, Aztekler gibi, Chia da bir ilaç olarak kabul edildi. Bu sayısız şekillerde kullanıldı – gözleri temizlik iyileşmek yaralar yardımcı olmak için, topikal ve benzeri eklem ağrısı hafifletilmesine. Bu iyileşme için son derece değerli kabul edildi.

  Chia asit reflü yönetmek için terapötik olarak kullanılabilir. Çünkü Chia son derece emici özellikleri, sadece biraz su ile kuru tohum bir yemek kaşığı yutmak ve bunlar mide gitmek ve aşırı asit emer. Tohum onlar midede absorbe yeterli bulmak yoksa, bunun yerine dokulardan çekecek şekilde hidrofilik olarak, birkaç dakika sonra bir bardak su içmeye dikkat edin. Tohumlar ilk önce biraz daha su içme, asit emmek için izin vererek, çok basit, asit reflü etkin ve ucuza yönetmek edebiliyoruz.

  Inanılmaz besin profili ve kolay asimilasyon nedeniyle doku Chia yardımları hızlı bir gelişme,. Bu yaralanmalar gelenler iyileşmesi için çok yararlı olabilir, her zaman yeniden şekillendirme doku ve hamile veya emziren kadın vücut geliştiriciler gibi insanlar.

  Chia, bir kök TS Salvia hispanica kortikal parankim, floem lifleri, ksilem ve öz parankiminin bölgeyi gösteren,. Calcofluor boyama, kırmızı dalga boyu otofloresansı, bir bisiklet görüntüleri LM10 ikincil hücre duvarlarında ve dağınık parankima hücre duvarlarında ksilan of-FITC etiketleme

 • Merhaba arkadaşlar ürün çok ilgili çekti bu işlere bilen arkadaşıma sordum ( Kerem Kunt ) değişik türlerden bitkileri Türkiye de adapte edip yetiştiriyor.
  (Yüksük otu, Kinoa, Yabani sarımsak gibi) değişik bitkiler eker Kerem bu sezon chia da 100 dönüm kadar deneme ekimi yapacağını söyleyince çok sevindim özellikle yazmamı istedi 2015 yerli chia yakında raflarda sıkça görebiliriz.

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Dondurma Külahı tarifi
Zeytinyağlı İri Bamya tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
Yıldız şeklinde pasta yapmak
Tencerede Fincan Keki tarifi
Lohusa Şerbeti Tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers