Ayva Tatlısı Tarifi

, GIA

ayva tatlısı, ayva tatlısı tarifi, meyveli tatlılar

Bir sürü deneme sonucu tam istediğim gibi bir ayva tatlısı tarifi elde ettim. Rengi kırmızımsı, ayvanın tadını alabildiğimiz, şekeri boğazı yakmayan, suyu az ama ağdalı olan bir ayva tatlısı… Malum herkesin damak tadı ve beklentileri farklı… Bir kere bu şekilde denedikten sonra eklemeler/çıkarmalar yapabilirsiniz.

Malzemeler:

– 5 ayva (Biri rendelenip ortalarına koymak için)
– 1.25 su bardağı toz şeker
– 1 su bardağından 1 parmak eksik su
– 10 karanfil
– 1-2 kabuk tarçın
Üzeri için: Kaymak

Benim ölçü olarak kullandığım bardağı fotoğrafta görebilirsiniz.

ayva tatlısı, meyveli tatlılar, ayva tatlısı tarifi

4 ayvayı uzunlamasına ortadan ikiye bölün. Kabuklarını soyun, ortalarındaki çekirdekli kısmı çıkartın. Kabuk ve çekirdeklerini sakın atmayın. Yayvan bir tencerenin dibine ayvanın kabuklarını yayın. Üzerine ayvaları dizin. Kalan ayvayı rendeleyin ve dizdiğiniz ayvaların göbeklerine yerleştirin. Karanfilleri, ortadan ikiye böldüğünüz kabuk tarçını ve suyu ekleyip orta ateşe koyun. Biraz fokurdamaya başlayınca şekeri eşit şekilde tüm ayvaların üzerine gezdirin. Altını kısıp, kapağını kapatın. Ayvalar yumuşayıp, suyu ağdalaşınca tencerenin altını kapatın.

Not: Ayva tatlısı yaparken yaşanacak belki de tek problem şu olabilir: “Ayvalar yumuşamasına rağmen suyu bir türlü koyulaşmıyor!” Benim de başıma geldi, çünkü şekeri nispeten az koyuyoruz veya kullandığımız ayvanın cinsi değişik. Böyle birşey başınıza gelirse yapmanız gereken çok basit: Yumuşayan ayvaları bir tabağa alın. Tenceredeki suyu kaynatmaya devam edip ağdalaştırın. Ardından ayvaları içine geri koyun.

Tencerenin dibindeki kabukları ertesi hafta sabah kahvaltılarında reçel gibi yemek üzere saklayın. Kabuklar hem sonradan reçel olarak kullanılabiliyor, hem de tatlının suyuna daha da kuvvetli bir ayva aroması veriyor.

Ayva tatlısının kalan suyunu da atmıyoruz. Ya kahvaltılarda peynirin üzerine damlatıp yemek için, ya da yaptığınız bir su muhallebisi veya krebin üzerine sos olarak dökmek için saklıyoruz.

Pin It

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Mocha Frappuccino tarifi
Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Damla Sakızlı Kek tarifi
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Limonlu Parfe Tarifi
Maş Fasulyesi Yemeği tarifi
Evde tel şehriye yoksa???
Kabaklı Patatesli Kek tarifi
İrmik Helvası tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers