Antakya’da HATAŞ ürünleri

, GIA

Daha önce annemler gittiklerinde getirmişlerdi bize: Kırmızı pul biber, biber salçası, nar ekşisi. Biz her birini çok sevdik, hele pul biberi. Dolayısıyla ben de gittiğimde, bu ürünleri bulup almak istedim. HATAŞ‘ın satış yerlerinden birisi havaalanı yolunda, araba gerektiriyor. Ama şehir içinde de var. Balıkçılar Çarşısı’nı solunuza alıp, biraz ilerledikten sonra göreceksiniz ufak bir dükkanı. Karşı tarafında da kaçakçılar çarşısı var, sorunca gösterirler size. Ben tatlı biber salçası, pul biber, nar ekşisi ve pilavlık bulgurunu kullanıyorum ve çok memnunum. Dükkanda sizinle ilgilenen Mehmet Duman bey. Tabii bu alınanları taşımak çok sorun olduğundan, kargo ile yolluyorlar. Biz, birçok kişiye de aldığımız için 20 kiloluk bir koli oldu. PTT Kargo ile 20 TL ek vererek kapımıza kadar getirttik. Bitince telefon ile sipariş vermeyi düşünüyorum. Fiyatlar da hatırladığım kadarıyla şöyle:  Yarım kilo pul biber 6 TL, 2.2 kilo biber salçası 13 TL, 1 kilo nar ekşisi 19 TL gibi.  Cam şişe olunca 1 TL ek koyuyorlar üzerine. Bittiklerinde, telefonla sipariş vereceğim. (0 326 225 05 00, açık adres: Yavuz Sultan Selim Cad. Balıkçılar Çarşısı Yanı, Antakya)

Satıcıdan ve yerli birinden öğrendiğim kadarıyla: Bu biberlere bohşin deniyormuş. Yaklaşık 30 cm boyunda, iri, etli kırmızı biberler. Bunlar güneş altında kurutuluyorlarmış. Babamın konuştuğu bir köylü, bir kişinin günde ortalama 5 tane biber yediğini söylemiş. Köyde, yer gök bu biberlerdenmiş. Satıcının dediğine göre, Urfa biberi, yani isotun elde edildiği biberin kurutulma biçimi de farklıymış. Öncelikle, Urfa biberi daha ufakmış ve iki naylon arasına koyup güneş altında kurutuyorlarmış. Bu açıdan bakıldığında, bohşinin daha sağlıklı olduğu kanısını getirdik. (Not: Bu arada satıcı biberi bokşin diye söylüyordu, ama ben Internet’te arayınca Antakya’da Bohşin adlı bir köy olduğunu gördüm. Muhtemelen bohşini, bokşin anladığıma kanaat getirdim. Bilenler bizi aydınlatsınlar lütfen.)

Antakya ile ilgili diğer gezi notları:

Antakya Gezi Notları – 1
Antakya Gezi Notları – 2
Antakya’da neler yenilebilir? – 1
Antakya Gezi Notları – 3
Antakya’da neler yenilebilir? – 2
Hatay’da Harbiye şelaleleriKünefe Dosyası
Antakya’da HATAŞ ürünleri

Pin It

6 yorum

  • ben de en kısa zamanda sipariş vereceğim :)

  • Ben de yöresel şeyleri yörelerinden getirtmenin çok güzel olduğunu düşünüyorum. Misal Ezine’den peynir ve zeytin aldım. Anlatamam ne kadar lezzetliler. Üstelik fiyatlarıda marketlerdekilerden çok uygun.

  • Antakyanın salçalarının en güzel özelliği küflenmemesidir güneşte kurutarak yaparlar, çok lezzetli olur..Demek kargoyla getirtilebiliyor anneme söyliyim hemen..:)

    sevgiler

  • Hala kullanıyor musunuz? özellikle nar ekşisi … Nereden aldıysam glikozlu ve ekşisi limon tuzu tadında! tavsiyenize göre sipariş vermek istiyorum!

    • Ben salçalarını kullanıyorum, gayet memnunum. Ama son zamanlarda nar ekşisi almadım.

  • Arkadaşlar orjinal Hataş ürünlerine ulaşmak isteyen benimle irtibat kurabilir. Ürünler tamamen mevsiminde toplanıp sera olmamaktadır. Piyasada bulunan normal salçalara göre kaliteli ve lezzetlidir. Nar ekşisi, acı biber salçası, tatlı biber salçası, pul biber, zeytinyağı ve reçel çeşitlerimiz mevcuttur. Ürünlerimiz geleneksel yöresel ürünlerdir. Tel :0554 993 05 09

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Mocha Frappuccino tarifi
Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Damla Sakızlı Kek tarifi
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Limonlu Parfe Tarifi
Maş Fasulyesi Yemeği tarifi
Evde tel şehriye yoksa???
Kabaklı Patatesli Kek tarifi
İrmik Helvası tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers