Antakya Gezi Notları – 2

, GIA

Gitmenizi tavsiye edebileceğim bir diğer yer de Savon Otel. Zaten otel olarak da çok güzel; ama ayrıca bahçesinde çay içmek için de çok keyifli bir yer. Değişik bir havası var. Fonda Pink Martini falan çalıyor, o da tavsiye edilir.

Savon Otel’in hemen bitişiğinde Verdaa‘nın büyük bir satış yeri var. Defne sabunları, defneli şampuanlar, okaliptüslü şampuanlar, zeytinyağlar, defne yaprakları. Daha ziyade hediyelik şeklinde hazırlamışlar. İşte bahsettiğim konuşma burada yaşandı. Bana doğal defne şampuanı gibi pazarlanmaya çalışılan bir şişe şampuan vardı. Arkasını çevirdim, 5 satır boyunca yazan kimyasal maddelerin listesini gösterdim; herhalde normal şampuana defne katmışsınız dedim. Pek anlamadı ne demek istediğimi. O ısrarla, defnenin faydalarından ve şampuanın saça ne kadar iyi geldiğinden bahsediyor. Tabii geliyordur, mutlaka geliyordur; ama doğal defne şampuanı diye pazarlanması yanlış. Güzel güzel sabunlar alabilirsiniz eşe dosta. Ben şahsen, çarşının içinden aldım iki parça sabun. Pek gösterişli değildi, ama satıcı beni ikna etti içindeki defne oranının çok olduğuna. Zaten hem rengi, hem kokusu diğer sabunlardan çok daha yoğundu. Benim sabunlarım süssüz oldu anlayacağınız:) (Ben iki parçaya 9 TL verdim. Daha ucuzları da var dediğim gibi.)

Antakya’nın ara sokakları da çok keyifli, çok değişik. Mutlaka bulduğunuz dapdar, labirent gibi sokaklara dalın; biraz dolaşın. Nasılsa ana caddeye çıkarsınız. Her yer birbirine çok yakın nasılsa.

Aşağıdaki resimdeki merdivenlere dikkat edin. Kenarları yok, birkaç tane de demir çubuk var ve kız bir iniyor bir çıkıyordu. Doğduklarından itibaren ine çıka alışmışlar herhalde. Biz olsak çocuk düşecek diye o damı kaparız ve kesin bizim çocuklar da o damdan yere düşer zaten. Ama onlar düşmüyor işte.

Şimdi gelelim Uzun Çarşı‘ya. Meşhur Uzun Çarşı. Her tip dükkanı bulabileceğiniz, üzeri kapalı bir çarşı. Künefeciler, ayakkabıcılar, baharatçılar, salçacılar, kasaplar, bıçakçılar, daha neler neler… Zaten bayağı bir vaktinizi orada geçirirsiniz. Mesela kaçak çay alınabilir, defne sabunu alınabilir, Bıçakçı Naim‘e uğrayabilirsiniz. Naim bey bıçakları kendisi yapıyor. Bıçak dışında, kurabiye kalıpları var tahtadan oyulmuş. Ben bir tane aldım. Bıçakların da tanesi 1-1.25 TL civarı. Üçlü set alınca da 4-5 TL oluyor.

Dolma pişirirken ağırlık olarak koymak üzere tasarlanmış ağır kapaklar….

Antakya ile ilgili diğer gezi notları:

Antakya Gezi Notları – 1
Antakya Gezi Notları – 2
Antakya’da neler yenilebilir? – 1
Antakya Gezi Notları – 3
Antakya’da neler yenilebilir? – 2
Hatay’da Harbiye şelaleleri
Künefe Dosyası
Antakya’da HATAŞ ürünleri

Pin It

13 yorum

  • 2002 yılından beri istanbul’da hizmet veren istanbul içi turlar, otel rezervasyonlarinda uzmanlaşmış firmamız Günlük kişye özel istanbul oldcity adalar turu yapilmakta olup http://www.privatetoursinistanbul.com Tursab uyesi A grubu seyat acentasi olup local istanbulda hizmet vermektedir.

  • HATAYDAN SEVGİLER. :)
    BİRŞEY DİKKATİMİ ÇEKTİ O KURABİYE TAHTASI DEDĞİN ŞEY KÖMBE KALIBIDIR. BU GENELDE İLÇELERDE YAYGIN OLARAK RAMAZAN BAYRAMINDA YAPILAN SÜTLÜ SUSAMLI CEVİZLİ BİR ŞEYDİR. YANİ KÖMBE.

  • Bilirim Hatay-Antakya güzel bir yer. Güzel bir anlatım olmuş. Türkiye’nin güzellikleri anlatmakla bitmiyor!!

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Limoncello tarifi
Limonlu Parfe Tarifi
(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Tavuk Marinesi (Terbiyesi) tarifi
Karadeniz'den Mısır Ekmeği tarifi
Tchibo Mutfağınızda...
Kabaklı Patatesli Kek tarifi
Mocha Frappuccino tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers