5 Şubat 2009 – Dünya Nutella Günü

, GIA

İlk Nutella şişesi İtalya’daki Ferrero fabrikasından 20 Nisan 1964’te çıkmış. Şu anda ise, sadece İtalya’da bir senede 179.000 ton kadar üretiliyor. Gerçek tarifi Ferrero tarafından saklı tutuluyor.

Nutella’nın tarifi ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor.  Örneğin İtalya’da satılan Nutella, Fransa’da satılan Nutella’ya oranla daha az şeker içeriyor.  Nutella fındık kreması adı altında pazarlanıyor. İtalyan yasalarına göre çikolata kreması adı altında pazarlanması yasak; çünkü içerdiği kakao yoğunluğu buna uygun değil.

Nutella’daki kalorinin yarısına yakını yağdan, %40’lık kısmı ise şekerden geliyor. Unutmayalım 100 gram Nutella’da yaklaşık 525 kkal bulunuyor.

Nutella, İtalya’da sosyal ve kültürel olarak oldukça önemli. Üzerine birçok kitap yazılmış. Hatta Nina Moretti’nin Bianca adlı filminde, kahraman sinir bozukluğunu yenmek için dev bir Nutella kavanozundan Nutella yiyor.  Nutella’nın ünü İtalya ile sınırlı değil elbet. Ünü duyulur duyulmaz Amerikan market raflarındaki yerini almış ve Nutella Amerika sözcüsü ise İtalya’da büyümüş olan ünlü basketbol oyuncusu Kobe Bryant olmuş. Birçok rakibi üretilmiş. Wikipediada Nutella’nın Türkiye’deki rakibi olarak Ülker’in piyasaya sürdüğü Çokokrem verilmiş.

200 ila 2007 yılları arasında, Nutella’nın Sık Sorulan Sorular (FAQ) bölümünde; içeriğindeki fıstık yağının özel bir işlemden geçirildiği, bu şekilde içindeki proteinden arındırıldığı ve bu şekilde alerjik özelliği de olmadığı belirtiliyordu.  Daha sonra bu yazılanlar kaldırıldı. İçeriğinde eser miktarda fıstık bulundurduğundan, alerjik reaksiyonlara yol açmaması için Avustralya, İngiltere ve Kanada’da okulların öğle yemeği menülerinden çıkarıldı. Bu okullar kendilerine “Nut-free zones (Nutellasız Bölgeler)” adını verdiler.  2007 sonlarından itibaren ise, Amerika ve Kanada’da satılan Nutella’larda fıstık yağı kullanılmamaya başlandı.

İşte bu güzide ürün adına senede bir gün ayrılmış: 5 Şubat Dünya Nutella Günü ilan edilmiş.

Pin It

14 yorum

  • Evimin karşısında olan KİPA EKSPRES alışveriş marketinden aldığım küçük boy nutella beni ve ailemi hayal kırıklığına uğrattı,ilk kez başıma geldi,son kullanım tarihinin süresi geçmemesine rağmen netella taş gibiydi, sıcak suyun içine bile koyup beklettik ama nafile ,taş gibi bi çukulata sıkıştırması gibi bir şey, oğlum kaşıkla yemek istedi kaşık zorla alıyor kavonozdan nutellayı, sanki bırakın yemeyin ben hastayım üşüttüm dondum çözülmeye niyetim yok der gibi …, anlam veremedim,ben Almanya da da yaşamış biriyim,çocukluğum nutellayla geçti,hala daha orada ki kardeşim gelişlerinde getirir ben böyle birşryle ilk kez karşılaşıyorum,hem taş gibi hem tadı tuhaf,komşum danda aynı şikayet gelince sizlere bildirmeye karar verdik,mesela dün de aldık aynı yerden o normaldi,bu durumu siz nasıl yorumlarsınız bilmiyorum,atılmamış olsaydı inanım gönderirdim,biz nutella seven bir aile olarak bu durumu bilgilerinizi sunuyoruz..Saygılarımla—- Hediye Şahan 157 sok. No.22 D.4 BUCA/ İZMİR

  • bu ay içinde aldığım nutella yı kaşıkla tükettikten sonra kaşıktan kalan kalıntılardan sakal biçiminde tüyler çıkmaya başladı üretimden yoksa saklama koşullarından kaynaklı olduğunu bilmiyorum.nutella beni düşündüren bir marka artık…

    • Nasıl yani? Ben anlamadım?

  • Nutellayı aldık ve ertesi sabah ekmeğimize sürmeye çalıştık ama ekmeğe yapıştı. Hem erimedi hem de tadında bir değişiklik olduğunu anladık. Bize yardım ediniz, yardımlarınız için teşekürler

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

Mocha Frappuccino tarifi
Vişne Reçeli tarifi
Evde margarita nasıl yapılır?
Damla Sakızlı Kek tarifi
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Limonlu Parfe Tarifi
Maş Fasulyesi Yemeği tarifi
Evde tel şehriye yoksa???
Kabaklı Patatesli Kek tarifi
İrmik Helvası tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers