20’li Yaşlarda Cilt Bakımı

, GIA

20li yaslarda cilt bakimi

Artık dikkat etme zamanı geldi gençler: Bu 10 sene, cildinizin en önemli 10 senesi. Şu anda cildinize gösterdiğiniz önem, hayatınızın geri kalanında cildinizin durumunu etkileyecek. Şu anda muhtemelen cildiniz en sağlıklı halinde, müthiş kolajen desteğiyle yumuşacık bir halde. Güneşin cildinize verdiği zararlar, henüz gün yüzüne çıkmadı. Şanslısınız!

20’li yaşlardaki kadınların en büyük şikayeti akneler oluyor. Ancak, bu sorun da, büyük oranda önüne geçilebilecek bir sorun. Amerikan Kozmetik ve Estetik Cerrahi Derneği Başkanı Dr. Hirsch’e göre, 20’li yaşlarda görülen akne probleminin en önemli sebebi, cildin doğal yağlarını emen (dehydrating) ürünler kullanmak. Yağı emilen ciltteki yağ bezleri normalden fazla çalışmaya başlıyor ve sivilce oluşmasıne sebep oluyor.

Peki ne yapmalı?

Hassas ürünler kullanın ve zararı engelleme üzerine yoğunlaşın.  Dr. Hirsch’e göre, “20’li yaşlarda kırışık önleyici kremlere veya mikrodermabrazyona (Cildin en üst tabakasındaki ölü hücreleri nazikçe sıyırmaya yarayan, hafif bir kozmetik işlem) ihtiyacınız yok.”

Temizleyici: Eğer normal bir cildiniz varsa, sadece yatmadan önce yıkamanız yeterli. Yumuşak bir temizleyici kullanın. Eğer cildiniz yağlı ise jel temizleyici, kuru ise losyon şeklindeki temizleyiciler öneriliyor.

Nemlendirici: Herhangi bir marka seçebilirsiniz. Ancak, nemlendiricinizin mutlaka SPF 15 veya 20 seviyesinde güneş koruyucu özelliği olmasına önem verin. Aynı zamanda nemlendiricinin mutlaka UVA ve UVB koruması da olmalı. Nemlendiriciyi, tüm yüzünüze, boynunuza ve göğüs dekoltenize uygulayın. (Bu uygulama biçimi tüm yaşlar için geçerli.)

Gece bakımı: Su bazlı/ yağsız (oil-free) bir nemlendirici seçin. Birçok dermatolog, vitamin-A içeren, reçeteyle satılan ürünler tavsiye ediyorlar. Bu ürünlerin önemli etkilerinin, ince çizgileri azaltmaları, kolajen üretimini arttırmaları ve akne probleminin tedavisi yönünde olduğu söyleniyor. Yatmadan önce, bir bezelye tanesi kadar nemlendiriciyi, gözlerinizin çevresi de dahil tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Dr. Hirsch, ayrıca bir göz kremi kullanmanız gerekmediğini söylüyor.

Pin It

Leave a Reply

(E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.)

/>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Günün Önerisi: Sebzeli Lazanya

Popüler Yazılar

(Bursa Usulü) Kaygana Tarifi
Portakallı Ispanak Salatası tarifi
Limoncello tarifi
Keçiboynuzu ile Çikolata Tarifi
İrmik Helvası tarifi
Revani tarifi
Probiyotik yoğurt ile normal yoğurdun farkı
Vişne Reçeli tarifi
Maş Fasulyesi Yemeği tarifi
Naneli Mercimek Çorbası tarifi

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 767 other subscribers